Fotovoltaik Paneller Sürdürülebilir Mimaride Nasıl Kullanılır?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Oakland merkezli peyzaj ofisi Hood Design Studio Silikon Vadisi'ndeki bir yazılım şirketinin kampüsünde geniş bir fotovoltaik kafesle çevrili iki "ağaç ev" oluşturdu. İki yapı arasında dört dönümlük bir arazide bulunan Hood Design Studio, sürdürülebilir mimari projeyi yazılım şirketi NVIDIA'nın çalışanlarına açık hava çalışma ortamı sunmak üzere tasarladı.

Alanın ortasındaki iki yükseltilmiş, yuvarlak platformlar, kıvrımlı ahşap banklar ve açık havada çalışmak için ilave oturma yerleri ile donatılmış. Sorumlu Müdür Alma Du Solier, "İki ağaç ev veya yuva insanları dışarı çıkmaya cesaretlendirmek için zeminde parçalar meydana getiriyor." dedi.

Fotovoltaik Paneller Sürdürülebilir Mimaride Nasıl Kullanılır

Oturma alanı platformunun üzerindeki geniş kafes yarı saydam fotovoltaik paneller sayesinde komşu yapılar için enerji üretirken gölge sağlar. Sürdürülebilir mimari kafes aynı zamanda güneş ışınlarının aşağıdaki bitkilere ulaşmasına da olanak tanıyor. Du Solier, "Büyük kafes bir ağaca çok benziyor. İçe odaklanmaktan öte dışa açılan bir yapı." Oturma alanları aynı zamanda sert peyzajlı zemin düzeyine inen yükseltilmiş yürüyüş yolları ağıyla komşu yapılara bağlanıyor.

Fotovoltaik Paneller Sürdürülebilir Mimaride Nasıl Kullanılır

Peyzaj tasarımının inişli çıkışlı tepeleri, çiftliklerin ve ahırların 2,3 milyon dönümlük araziyi kapladığı Bay Area of California'nın tarımsal geçmişini temsil ediyor. Stüdyo tepelerin "minyatür versiyonunu", sürdürülebilir mimari projenin oluşturduğu yeni mikro iklime uygun yerli ve yerli olmayan bitki ve ağaçlarla tamamladı. Seçilen ağaçlar uzaktan bakıldığında doğal formlar oluşturacak biçimde stratejik olarak yerleştirildi ancak yakından incelendiğinde bir ızgara düzenini izliyor. Du Solier, "Bu bölgeye özgü iki tür kırmızı meşe ve türü, göz hizasında ağaçlı bir yeryüzü formu yaratmak için alçak dallanmaları sebebiyle tercih edildi." diye açıklıyor.

Fotovoltaik Paneller Sürdürülebilir Mimaride Nasıl Kullanılır

Zemin kat tasarımı tek başına çalışanların veya 14 kişiye kadar grupların oturabileceği özel oturma alanları ile tamamlanmış. Beton yollar yayalara alan boyunca rehberlik ediyor. NVIDIA Kampüsü sürdürülebilir mimari projesi bölgedeki çok sayıda teknoloji şirketinin oluşturduğu devasa gelişmeye şahit olan bölgede tamamlanan birkaç projeden biri.

Fotovoltaik Paneller Sürdürülebilir Mimaride Nasıl Kullanılır

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)