EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Fransa'nın Büyüklüğündeki Ormanlar Son 20 Yılda Restore Edildi

Yaban Hayatı Koruma Derneği (WCS), BirdLife International ve World Wildlife Fund (WWF) ortak girişimi olan Trillion Trees tarafından yapılan bir araştırma, 2000 yılından bu yana 59 milyon hektardan fazla ormanın restore edildiğini ortaya çıkardı. Analiz ve elde edilen ağaçlandırma haritası, ağaçlandırmanın doğru önlemlerle mümkün olduğunu kanıtlamayı amaçlıyor.

Restore edilmiş ormanların topla alanı Fransa anakarasından daha büyüktür ve yaklaşık 5,9 gigaton CO2 depolayabilir. Bu, Amerika Birleşik Devletleri'nin yıllık emisyonlarından daha fazla. Çalışma, 2000 yılından bu yana yaklaşık 4,2 milyon hektarın restore edildiği Brezilya'daki Atlantik Ormanı gibi belirli vakalara bakmaktadır. Bulgular, 30 yıllık uydu görüntülerinin analizi ile elde edildi. Araştırmacılar ayrıca, daha doğru bir görünüm sağlamak için 29 ülkedeki 100'den fazla tesisteki uzmanların bilgilerine başvurdular.

WWF başkan yardımcısı ve ormanlardan sorumlu başkan yardımcısı Josefina Braña Varela, “Ormansızlaşma iklim krizimizin merkezinde ve bunu durdurmak için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız” dedi. Ayrıca, doğal ormanlarımızın restorasyonu bu kritik ekosistemlerin korunmasında önemli bir rol oynayacaktır. Analiz, doğal yenilenme için olumlu bir görünüm sağlıyor- ancak büyüme, dikkatli planlama, artan yatırımlar ve orman örtüsünde bir artışa yol açan güçlü politikalar olmadan gerçekleşmez

Trillion Trees'in genel müdürü John Lotspeich, çalışmanın doğal ormanların iyileşebileceğini gösterdiğini, ancak restorasyon sürecini hızlandırmak için de harekete geçilmesi gerektiğini söyledi. WWF'NİN ormansızlaşma cepheleri haritasının yayınlanmasından sadece birkaç ay sonra, raporun politikacılar ve hükümetlere ağaçlandırma ve koruma konusunda doğru kararları vermelerine yardımcı olması bekleniyor. “Veriler, doğal habitatların şans verildiğinde iyileşme potansiyelini gösteriyor. Ama bu, herhangi birimizin bunun olmasını beklemesi için bir bahane değil,” dedi Lotspeich. Trillion Trees, yeniden ağaçlandırma oranının ormansızlaşmaya kıyasla hala çok düşük olduğu konusunda uyardı. Ormanları restore etmek ve iklim değişikliğini engellemek için hala çok şey yapılması gerekiyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)