EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Gaziantep Ekolojik Binaya Büyük İlgi

Bilimi 7’den 70’e herkese sevdirmek, çocuklara eğlenerek öğrenme imkanı oluşturacak bir platform sağlamak amacıyla Bursa Büyükşehir Belediyesi ve BEBKA tarafından Türk Hava Yolları’nın isim sponsorluğunu yaptığı 6'ncı Bursa Bilim Şenliği, bu yıl TÜYAP Fuar Alanı’nda gerçekleştirildi.

Şenlik kapsamında daha önce 2 bin 900 kişiyle Avustralya’ya ait olan bilimsel deney rekoru da 3 bin 417 kişinin 42 dakika süren deneyi ile Bursa’ya kazandırıldı. Bu rekorla Bursa ve Türkiye, Guinness Rekorlar Kitabına girmiş oldu. Ana teması 'Enerji Verimliliği' olan şenlik boyunca 78 farklı atölye alanında 150’den farklı atölye içerisinde 74 bin 823 atölye çalışması gerçekleştirildi.

Bursa Bilim Şenliği’nde Gaziantep Ekolojik Bina, yoğun ilgi gördü. Binanın Türkiye’de ilk ve tek olması özelliğiyle ve yapılan atölye çalışmalarıyla dikkatleri üzerine çekti. Şenlik boyunca 5 bin kişiye tanıtım ve bilgilendirme 2 bin 590 kişiye atölye çalışmaları yapıldı. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan ve 2014 yılından bu yana faaliyette olan Gaziantep Ekolojik Bina'da enerji ve su verimliliği, yenilenebilir enerji kaynakları, geri dönüşüm ve çevre duyarlılığı konusunda tanıtım ve bilgilendirme faaliyetleri düzenleniyor. Bu çalışmalar anaokulundan üniversite öğrencisine kadar her yaş grubuna yönelik farklı sunumlar, filmler ve atölye çalışmaları ile destekleniyor. Yapılan atölye çalışmaları sayesinde katılımcılar keşfederek, deneyerek öğreniyor ve akılda kalıcı olması sağlanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)