Gelecekte Gökdelenler Yeşillenerek Şehirlerde Var Olabilir Mi?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İtalyan mimar Piero Lissoni ve stüdyosu Lissoni Casal Ribeiro, New York'ta bağımsız bir topluluk ve dikey kentsel çiftlik olarak hizmet veren kavramsal bir gökdelen tasarladı. Skylines adlı proje, Skyhive 2020 Skyscraper Challenge'da mansiyon kazandı ve gelecekte sürdürülebilir kentsel yaşam olanaklarını öngörüyor.

Bu fikir yapılı çevrenin birçok zayıflığını ortaya çıkaran küresel etkide olan pandemiye bir yanıttır. Lissoni Casal Ribeiro'nun belirttiği gibi, "Aslında 2020 ve küresel pandeminin gelişi, yapısal düzeyde zayıflıkları ve eksiklikleri ortaya çıkararak, şehirler ve altyapı hakkında yeni düşünme yolları geliştirmemize neden oldu."

Doğadan ilham alan 'Skylines' okulları, spor tesisleri ve hastaneleri ile birlikte kendi enerjisini ve kaynaklarını sağlayan, kendi kendine yeten, çok amaçlı bir ekosistem öneriyor. Elektrik için jeotermal enerji ve fotovoltaik paneller, su için yağmur suyu toplama sistemleri ve su kullanım yönetimi kullanıyor. Konsept ayrıca günlük ihtiyaçlar için geniş bahçeler ve bakımlı platformlar içeriyor. Stüdyoya göre, zamanla bu platformlar ağaçlar ve çalılarla büyüyecek ve gerçek bir "dikey kentsel orman" yaratacak.

Lissoni Casal Ribeiro, New York'ta 80 x 130 metrelik bir alanda bir 'Skyline' hayal ediyor. Merkezi bir ana çekirdek ana işlevleri barındırır ve bir dış çelik kablo perdesi tarafından desteklenen geniş bir asma bahçe ile çevrilidir. Bu kablolar hem bir yapı hem de bir cephe görevi görüyor.

Kulenin işlevleri, alt katlarda kamusal ve kültürel etkinlikler, üst katlarda yeşillik ve spor tesisleri ile dikey olarak dağıtılmış. Hastane ayrıca yeşilliklerle çevrili ve "sağlık acil durumlarına yanıt verecek donanıma sahip". Buna ek olarak Lissoni Casal Ribeiro okullar, üniversiteler ve ofisler ve ortak çalışma alanları öngörüyor. Son olarak daireler en üst katta yer alır ve manzaradan yararlanıyor.

Lissoni Casal Ribeiro kendisini ve sakinlerini dış etkilerden bağımsız tutmak için yeterli olanaklara sahip yeni bir mimari türü olan "Skyline"da tasarladı. COVID-19 pandemisinin muazzam etkisi göz önüne alındığında gelecekteki kilitlenmelerin ve pandemilerin etkisini azaltmak için AEC endüstrisinde yeni yaklaşımlar izlenmelidir. Kaynakları insanların kullanımına hazır hale getirerek, genişleyen kentsel alanlarda riski en aza indirirken sağlıklı ve sürdürülebilir bir ortam yaratılıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)