Grohe ile Ekolojik & Ekonomik Kullanım

Grohe Türkiye Ülke Müdürü Serhat Sabaz

Tasarım, teknoloji ve kaliteyi dengeli bir şekilde birleştiren, yeni bir ürün oluştururken sadece estetik değil, ergonomi, fonksiyonellik, teknoloji ve uzun ömürlü kullanım gibi unsurları da dikkate alan GROHE, geliştirdiği ürünlerle doğal kaynakların ekolojik ve ekonomik kullanımı ile çevrenin korunmasına da yardımcı oluyor.

GROHE’nin sürdürülebilirlik anlayışından bahsedebilir misiniz?

Tasarım, teknoloji ve kaliteyi dengeli bir şekilde birleştiren, yeni bir ürün oluştururken sadece estetik değil, ergonomi, fonksiyonellik, teknoloji ve uzun ömürlü kullanım gibi unsurları da dikkate alan GROHE, geliştirdiği ürünlerle doğal kaynakların ekolojik ve ekonomik kullanımı ile çevrenin korunmasına da yardımcı oluyor.


Türkiye’de ithal armatür pazarının lider firmalarından biri olan GROHE’nin mükemmel tasarıma sahip, yenilikçi ürün yelpazesi kullanıcılara farklı seçeneklerde çevre dostu ürünler sunuyor. GROHE’nin su tasarruflu armatürleri, çift kademeli rezervuar sistemleri, termostatik armatürleri ve su verimliliği sağlayan dijital armatürleri ile hem su hem de enerjiden tasarruf ederek çevreye ve ev bütçesine katkıda bulunma olanağı sunuyor.

GROHE yönetimi, dünyanın birçok ülkesine yayılmış olan çalışanlarını da sürdürülebilirlik alanında daima en iyiye ulaşmaya teşvik ediyor. Şirket, çalışanlarının öne çıkan başarıları ve çalışanlar tarafından tasarlanan ve uygulanan çözümler iki yılda bir “SustainAbility” (Sürdürülebilirlik) Ödülü ile ödüllendiriyor. 2013’te iki kategoride kristal ödül kazanan GROHE’nin Hemer tesisi, bu başarısı ile diğer tüm yarışmacılar arasında sıyrıldı. “Enerji Yönetimi” kategorisinde, Hemer tesisinin Araştırma ve Geliştirme Bölümü enerji ve su tasarrufu sağlayan yeni test ve laboratuar çalışma yerleri ile jüriyi ikna etti. Laboratuarların Menden’den Hemer’e taşınmasının ardından gerçekleştirilen kapsamlı yeniden tasarımın ardından özellikle su ve enerji tüketiminde kaydadeğer düşüşler kaydedildi.

GROHE ürünlerinin su tasarrufuna ve su verimliliğine katkılarından bahsedebilir misiniz? GROHE ürünlerinin çevre dostu bina üretimine katkıları ve kullanıcılar için avantajları neler olacaktır?
Hem Türkiye hem de dünyaya baktığımızda “çevreci yaklaşımlar” ve “su tasarrufu” sektörün en önemli konularının başında geliyor. Günümüzde gittikçe azalan su kaynakları gelecek nesillerin içilebilir su ihtiyacını tehdit altına alıyor. Grohe bu konuda üzerine düşen sosyal sorumluluğunu, WELL sınıflandırma sisteminde A derecesine sahip su ve enerji tasarrufu sağlayan ürünleriyle destekliyor. Grohe sektöründe ilk kez sorumlu su tüketilmesini amaçlayan WELL sınıflandırmasına dahil oldu. Grohe markası ve çalışanları olarak sıhhi tesisat sektöründe Well sistemine öncülük etmekten gurur duyuyor ve müşterilerimizi sorumlu su tasarrufuna teşvik ediyoruz.

“WELL” NEDİR

WELL, Avrupa Vana Üreticileri Derneği (EUnited Valves) tarafından tasarlanan bir ürün sınıflandırma sistemi. Çamaşır ve bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaların büyük çoğunluğunda bulunan AB enerji verimliliği bandrolüne benzer bir anlayışla kurulan “WELL”, sorumlu su tüketiminin sağlanmasını amaçlıyor ve tüketicilerle profesyonellerin kolayca anlayabileceği bir değerlendirme sistemi olarak sektörde yaygın biçimde kullanılıyor.

GROHE’nin su ve enerji tasarrufu sağlayan pek çok inovatif ürünü ve tasarımı bulunuyor; Su ve enerji tasarrufuna yardımcı olan bu GROHE ürünleri, önümüzdeki dönemin yükselen yıldızı çevre dostu binalarda en çok tercih edilen ürünler arasında yer alacak.

Su ve enerji tasarrufu sağlayan batarya: GROHE SilkMove® ES

Enerji tasarrufunun yeni bir yolunu sunan GROHE SilkMove® ES i soğuk su kullanılan el yıkama, diş fırçalama gibi durumlarda suyun ısıtılmasını engelleyerek enerji israfının önüne geçen, güvenilir bir batarya kartuşu teknolojisi. Geleneksel batarya tasarımlarında kumanda kolu merkezi başlangıç konumunda iken kullanılsa da suya sadece diş fırçalamak veya el yıkamak için ihtiyaç duyulduğu zamanlarda bile sıcak ve soğuk suyun karışmasına neden olur. Bu enerji israfı, yeni kartuş teknolojisi SilkMove® ES ile güvenilir şekilde önleniyor. ES, İngilizce’de “enerji tasarruf” anlamına gelen “Energy Saving” sözlerinin kısaltılmasını ifade ediyor.

GROHE SilkMove® ES bulunan bataryalarda, kumanda kolunun başlangıç konumu sadece ‘soğuk’ su sağlıyor ve kumanda kolu daha fazla sağa doğru çevrilemiyor. Daha da fazla su tasarrufu elde etmek amacıyla, azami akış oranı dakikada 5,7 litreye ayarlanıyor. Ayrıca bataryanın sürdürülebilirlik özellikleri sosyal sorumluluk gereklerini sağlarken, sıcaklık limitleyicisi de aşırı sıcak su yüzünden yanma riskini ortadan kaldırıyor.

Yeni GROHE SilkMove® ES teknolojisine sahip batarya serileri arasında, modern banyoların donatılmasında en beğenilen üç seçenek olan Eurolines, Concetto ve Essence bulunuyor. İster evinizdeki banyo olsun, isterse büyük bir tesisteki genel mekanlar, bu hassas mühendislik eseri enerji tasarruflu bataryaları kullanmak her zaman iyi bir fikirdir.

Su Tasarruflu Çift Kademeli Gömme Rezervuar Sistemleri

Evlerdeki su tüketiminin üçte ikisi banyolarda gerçekleşmektedir. Bu su tüketiminin üçte bir kadarı ise rezervuar aracılığıyla tuvaleti yıkamak için kullanılmaktadır. Tuvalette daha az su tüketimi ile yıllık su tüketimini önemli ölçüde azaltmak ve doğal kaynakların korunmasına katkı sağlamak mümkündür. Çift kademeli rezervuar teknolojisi gibi çağdaş sıhhi tesisat teknolojileri, %50 oranında daha az su kullanmamıza yardımcı olur
GROHE gömme rezervuar sistemleri kullanıcılara, tek kademeli, start-stop fonksiyonlu ve çift kademeli olmak üzere farklı seçenekler sunuyor. Yatay veya dikey olarak monte edilebilen rezervuar kumanda panelleri, tam yıkama için 6 litre ve yarım yıkama içinse 3 litre olmak üzere iki farklı su akış seçeneği sunuyor ve 4,5 ve 3 litre olmak üzere düşük hacimli olarak da ayarlanabiliyor.

Mutfakta tek dokunuşla suyu kontrol edin

Mutfakta yepyeni bir dönem başlatan GROHE Minta Touch elektronik mutfak bataryası ise dokunmatik özelliği ile çıkış ucu veya gövdesine dokunularak çalıştırılabiliyor. Oldukça hijyenik, son derece güvenilir ve etkileyici şekilde su tasarrufu sağlayan bu kullanım şekli, EasyTouch teknolojisi ile mümkün hale geliyor. Minta Touch aynı zamanda kumanda kolu kullanılarak da çalıştırılabiliyor. Tüm bunların sonucunda günlük yaşantınızda yepyeni bir rahatlık sunan bir armatür ortaya çıkıyor.

Su verimliliği sağlayan dijital bataryalar

GROHE Ondus® Dijital ve GROHE Veris F-Digital serileri ise en son teknolojiyi kullanarak su tasarrufu sağlıyor ve istenen akış oranı, sıcaklık ve süreye göre programlamaya olanak veriyor. GROHE dijital armatürler, programlanabilir aralıklı “durdur/başlat” akış özelliği ile özellikle dişi fırçalarken armatürü bir açıp bir kapatmaya gerek bırakmadan gerekli ve yeterli su akışını sunuyor.

Su Tasarruflu Duşlar

Duşlar için WELL değerlendirme kategorisi, su verimliliğidir. A** dereceli duşlarda su akışı dakikada 4.5 l ve 9 l arasındadır. GROHE, New Tempesta ve New Tempesta Cosmopolitan duş serileri WELL sınıflandırması duşlarda mümkün olan en yüksek sınırlandırma olan A** derecesindedir.

Doğru el duşunu seçerek, hem keyifli ve canlandırıcı bir duşun tadını çıkarmak hem de su tüketimini büyük ölçüde azaltmak mümkün. Su tasarrufunda kaliteli malzeme, birinci sınıf tasarım ve gelişmiş mühendislik büyük bir rol oynar. Bu özellikleriyle GROHE EcoJoy™ el duşları kullanıcılara su akışını azaltma ve entegre akış sınırlama olanağı sunuyor. GROHE Rainshower® Icon, Eco el duşlarının gövdesinde su tasarrufu sağlayan Eco buton bulunuyor. Duştayken butonu kolayca kaydırarak yüzde 40’a kadar su tasarrufu sağlamak mümkün.

Su Tasarruflu Termostatik Bataryalar

Termostatik bataryaların seçiminde güvenlik ve konforun yanı sıra, su tüketimi de önemli bir etken. Termostatik bataryalar, su sıcaklığının duş boyunca aynı derecede muhafaza edilmesini sağlar. Böylece başka birinin mutfakta veya evin başka bir noktasında su kullanması gibi nedenlerle kullanılan su miktarı değişse bile sıcaklığını yeniden ayarlamaya gerek kalmadan rahat kullanım sunar.

Su tasarruflu banyo ve mutfak ürünlerine ulaşmak isteyenlere önerileriniz nelerdir? Nelere dikkat etmeliler?
Piyasada kabul görmüş çeşitli bağımsız testler ve mevcut test sertifikalarını araştırarak bilgilenmelerini ve bu belgelere sahip ürünleri tercih etmelerini tavsiye ederiz.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)