EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

​GÜRİŞ Holding Yenilenebilir Enerjide Türkiye Birincisi Olma Yolunda

Kocatepe RES 100 MW kurulu güce sahip olacak..

GÜRİŞ Holding bünyesinde Afyonkarahisar ili Sandıklı İlçesinde yer alan Kocatepe Rüzgar Santrali’nde Enercon teknolojisiyle ( E-126 EP3)4 MW gücünde tam 25 türbinin kurulumu gerçekleştirilecek. 116 metre kule yüksekliği ve 127 metre kanat çapına sahip türbinler, özel tasarımları sayesinde düşük ve orta güçteki rüzgarlarda bile yüksek güç üretebilme özellikleriyle farklılaşıyor.

Kocatepe Rüzgar Enerji Santralinde; en uygun ve en son teknolojiye sahip türbin seçilerek Türkiye’ye yenilenebilir enerjide katkı sağlamaya devam edecek.

Afyonkarahisar’ da yapılacak Kocatepe RES; elektrik üretimi ile sanayiciye, turizme, eğitime ve yöre halkına büyük destek olacaktır.

1958 yılından beri İnşaat Sektöründe faaliyet gösteren GÜRİŞ Holding; 481 MW güce sahip Rüzgar Enerji Santralleri, 185 MW güce sahip Jeotermal Enerji Santralleri ve 104 MW güce sahip Hidroelektrik Santralleri, toplamda 771 MW güç ile Türkiye’ye ve Dünya’ya temiz, yenilenebilir enerji üretimiyle katkı sağlamakta olup ülkemizin artan enerji ihtiyacını karşılamak, enerjide dış bağımlılığımızı azaltmak ve yerli kaynaklardan enerji üretmek için çalışmalarını sürdürüyor. Yenilenebilir Enerji Santrallerinin kurulu gücünü 2020 yılına kadar 2000 MW' a çıkartmayı hedefliyor.

GÜRİŞ Holding; Kırklareli’nde Zeliha RES, Tekirdağ ve Edirne’de Kanije RES, Afyonkarahisar’da Dinar RES, Muğla’da Fatma RES, Çanakkale’de Seyit Onbaşı RES, Hatay’da Şenköy RES, Belen RES, Atik RES, yapım aşamalarında olan Yuvacık RES ve Kocatepe RES ile toplamda 711 MW’lık bir güç ile Türkiye’deki liderlerden birisidir.

GÜRİŞ Holding bünyesinde bulunan Gürmat Elektrik Üretim A.Ş.’ ne bağlı; Aydın’ da bulunan 6 adet üretimde, toplamda 185 MW güç ile Türkiye’de 1. ve Avrupa’da 2. sırada yer almaktadır. Ayrıca 1 adet yapım aşamasında (Efe 7) ve 4 adet planlanan (Efe 5, Efe 8, Efe 9 ve Sarı Zeybek) Jeotermal Enerji Santralleri ile toplamda 397 MW kapasiteye ulaşacaktır.

GÜRİŞ Holding; Mersin’de Sarıkavak, Giresun’da Espiye, Artvin’de Arpa, Kahramanmaraş’ta Tahta, Sivas’ta Çermikler ve Ankara’da Çeşmebaşı Hidroelektirk Santralleri ile toplamda 104 MW kurulu güç ile Türkiye’ye katkı sağlanmaktadır.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)