Haluk Sur: Yeşil Çağ Başlıyor

Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği başkanı Haluk Sur, Dünya Yeşil Binalar haftasının her yıl 90 ülkede kutlandığını ve haftada 25,000 küresel organizasyonu temsil eden 90’dan fazla yeşil bina konseyince daha yaşanabilir toplumlar için yeşil binaların öneminin altını çizmek üzere eşzamanlı etkinlikler düzenlendiğini açıkladı.

Türkiye’nin ilk yeşil kampüsünün bulunduğu ve Özyeğin Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen ‘’Yeşil projeler’’ panelinde konuşan Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği başkanı Haluk Sur şunları söyledi;


’’ Yapılan araştırmalar dünyadaki doğal kaynakların hızla tüketilmekte olduğu ve şu an 7 milyar olan dünya nüfusunun 2050 yılında 9 milyara ulaşacağı yönünde. Tehdit ve sıkıntı yaratan konu ise dünya nüfusunun %75- 80 gibi önemli bir kısmının az gelişmekte ve gelişmekte olan ülkelerde yaşaması. Bunun dışında küresel iklim değişikliklerinden ötürü sürekli ısınan bir dünya ve bunun getirdiği sıkıntılar var. Dolayısıyla dünyada enerji verimliliği olan su kaynaklarını verimli şekilde kullanan yapılara giderek ihtiyaç daha fazla baş gösteriyor. Bunun da temel nedeni dünyadaki enerji tüketimi ve karbondioksit salımı emisyonunun %40 – 45’inin binalardan olduğunun ortaya çıkması. Yeşil binaların en önemli özelliği enerji ve su faturalarını ciddi şekilde aşağı çekerek hane halkının gelirine katkıda bulunuyor. Dünyada ise gayrimenkul sektörünün kurallarının yeniden yazılmasına neden olan bir olguya dönüşüyor. ‘’

ABD’de Durum

‘’ ABD’deki 130 milyon konut stokunun ‘yeşil bina’ konseptine dönüştürülmesinin ekonomiye 5-6 trilyon dolarlık katkı sağladığı tahmin ediliyor. Pazarın çarpan etkisini de eklersek, 10 trilyon dolarlık sirkülasyondan söz edilebilir. Türkiye için de durum benzer. Ekonomimizin lokomotifi olan inşaat sektöründeki hesaplamalara göre, Türkiye’deki 19 milyon konut stokunun yarısı kentsel dönüşüm projeleri kapsamına alınsa, 500 milyar dolarlık bir ekonomi doğuyor. Tüm stoku dikkate alırsak, bu değer 1 trilyon doları buluyor.

Panelde Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay da katılımcılara Küçükçekmece’de inşaatı devam eden Türkiye’nin ilk yeşil sertifikalı kamu binasını anlattı. Panel bünyesinde katılımcılar, yeşil kampüs olarak örnek teşkil eden Özyeğin Üniversitesi’ni gezerek, teknik bilgiler edindi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)