Hava Kalitesini Takip Eden Sistem

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
New Yorklu sanatçı Jordan Weber, “ayrımcı şehir planlamasının etkileri” ile mücadele projesi kapsamında Detroit'teki bir mahallenin hava kirliliğini izlemek için Afrikalı kraliçelerin taktığı iki taç şeklinde halka açık bir “yenileyici heykel” yarattı. New Forest, Ancient Thrones adı verilen enstalasyon, bir sensör sistemi aracılığıyla hava kalitesini gösteriyor ve çevredeki peyzajın hava kirliliğini azaltma konusundaki ilerlemesini takip etmeyi amaçlıyor.

Yerel kuruluşlar Sidewalk Detroit ve Canfield Consortium tarafından desteklenen heykel, Weber'in şehrin East Canfield Village mahallesinde çok sayıda enstalasyonu içeren ve devam eden Detroit İyileştirme Ormanı projesinin bir parçası. Sidewalk Detroit'e göre, “kalıcı, mekâna özgü rejeneratif enstalasyon” East Canfield Pavilion Park'a açılan bir kapı niteliğinde. Madagaskar'ın tarihi kraliçeleri Ranavalona III ve Benin'in Idia'sı tarafından giyilen taçlara benzeyecek şekilde şekillendirilmiş altın boyalı alüminyum çubuklardan oluşuyor.

Hava Kalitesini Takip Eden Sistem

Heykele yapıştırılan bir izleme sistemi ve LED ışıklar, yapıyı çevreleyen zararlı hava kirleticilerinin veya partikül maddenin (PM) seviyesini gösterir ve JustAir telefon uygulaması aracılığıyla halk tarafından analiz edilebilir. Sanatçı, düşük hava kalitesinin ve kentsel gelişimin yerel halk üzerindeki sağlık etkilerini azaltmaya ve dikkat çekmeye ve düşük gelirli ve beyaz olmayan insanların yaşadığı bölgelerin bu zararlı çevresel faktörlere karşı nasıl daha hassas olduğunu göstermeye çalıştı.

Jordan Weber, “Toprağı kontrol eden, insanları da kontrol eder.” dedi. “Projelerimin, çevresel ayrımcılık, adalet eğitimi ve niceliksel değişim yoluyla ABD'deki ayrımcı kentsel planlama ve üstünlükçü yapılanmaların olumsuz etkilerine karşı koymaya yardımcı olması önemli.”

Hava Kalitesini Takip Eden Sistem

Özellikle, yakındaki otomotiv Stellantis-Mack Montaj Fabrikası'nın 2019 yılında genişletilmesi, atmosfere salınan ve hava kalitesi sınırlarını ihlal eden PM ve uçucu organik bileşikler (VOC) ışığında mahallede “astım oranlarının artmasına ve göçün teşvik edilmesine” neden olmuş. Heykelin aydınlatma sistemi, ABD Çevre Koruma Ajansı'nın yeşilden bordoya renk sistemini kullanarak hava kalitesini iyiden tehlikeliye doğru bir ölçekte gösterirken, veriler cep telefonu aracılığıyla takip edilebiliyor.

Weber, “Gerçek zamanlı, ışıkla etkinleştirilen göstergelere sahip hava izleme tacı sistemi, kirlilik verilerini cep telefonlarıyla eşleştirmemize olanak tanıyarak Canfield toplumu üzerinde beliren Stellantis Otomotiv Fabrikası'ndan gelen tehlikeli PM 2.5'i yakalamanın etkinliğini ölçüyor.” dedi.

Hava Kalitesini Takip Eden Sistem

Devam etmekte olan proje kapsamında hava kirliliğini azaltmak için çam ve selvi ağaçları dikilecek ve nihayetinde 'orman alanı' için yükseltilmiş bir yürüyüş yolu oluşturulacak. Projenin ikinci aşamasının 2025 yılında tamamlanması planlanıyor.

Detroit son yıllarda, Ford için tarihi bir tren terminalinin restorasyonu ve endüstriyel bir fırın binasının bir sanat merkezine dönüştürülmesi gibi, şehir merkezinde ve çevresinde harap binaları restore eden sanat ve kurumsal kuruluşları içeren bir dizi proje de dahil olmak üzere bir gelişme telaşına tanık oldu. Kısa bir süre önce SHoP Architects tarafından tasarlanan şehrin en yüksek ikinci gökdeleni Detroit şehir merkezinde zirveye ulaştı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)