Haydarabad'daki Sürdürülebilir Tasarlanmış ABD Konsolosluğu

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Richärd Kennedy Architects, HGA ile birlikte Hindistan'ın Haydarabad kentinin kalbinde, kültürel duyarlılık, sürdürülebilirlik ve bütünlüğün bir kanıtı olarak duran yeni ABD Başkonsolosluğu'nu tasarladı.

Yeni Konsolosluğun mimari yolculuğu, büyümüş ve küçülmekte olan yenilenmiş bir saraydan, genişleyen işlevlerini yerine getirirken ABD'nin diplomatik ilişkilerini yansıtan modern bir tesise taşınma ihtiyacıyla başladı. Sonuç, ev sahibi şehir ve ülkenin zengin tarihi ve kültürüne saygı gösterirken işlev, güvenlik ve sürdürülebilirliği bütünleştiren bir yapı.

Haydarabad'daki Sürdürülebilir Tasarlanmış ABD Konsolosluğu

Sürdürülebilir mimari konsolosluğun dış cephesi çıplak dokulu, yerinde dökme beton ve süslü bir gölgeleme perdesinin çarpıcı bir karışımına sahip. Geleneksel jali perdelerden ilham alan cephe, dağınık ışık ve manzara sunarak pratik ve estetik bir amaca hizmet ediyor.

Haydarabad'daki Sürdürülebilir Tasarlanmış ABD Konsolosluğu

Bu perdeyi diğerlerinden ayıran şey, Hint kültüründe derin kökleri olan ve zamansız nitelikler barındıran bir malzeme olan kesilmiş, şekillendirilmiş ve dökülmüş pirinç alaşımlı panellerden yapılmış olması. Paravanın geometrik desenleri, ışığı düzenlemek ve özellikle birincil yükseltiler boyunca yer alan temsil galerisinde seçici görünümler sunmak için parametrik olarak değiştirilmiş.

Sürdürülebilir mimari projenin en önemli özelliklerinden biri, içinde bulunduğu zorlu alanla kusursuz bir şekilde bütünleşmesi. Büyük kaya oluşumlarının ve farklı yüksekliklerin ortasında yer alan tasarım, kültürel açıdan önemli peyzaja saygı duymak için kapsamlı kazıları en aza indirerek topografyayla uyumlu hale getirilmiş. Öne çıkan kaya oluşumlarının korunmasına özen gösterilmiş ve bunlar daha sonra hafriyatın gerekli olduğu yerlerde yerleşkenin peyzaj tasarımında yeniden kullanılmak üzere kurtarılmış.

Haydarabad'daki Sürdürülebilir Tasarlanmış ABD Konsolosluğu

Sürdürülebilir mimari örneklerden konsolosluğun bitişiğinde yer alan ve mevsimlik bir göle sahip olan doğa koruma alanı, bölgesel yağmur suyu yönetimine katkıda bulunmakta ve hızlı ticari gelişim nedeniyle giderek yok olan doğal peyzajı anımsatan bir kentsel vaha işlevi görür.

Rektörlük binasının işlevsel unsurları, tıpkı bir tekstilin iplikleri gibi ustaca bir araya getirilmiş, alanın yüksek ve alçak tarafları arasında akıcı bir bağlantı oluşturarak kamu ve hizmet alanlarını etkili bir şekilde ayırmış.

Haydarabad'daki Sürdürülebilir Tasarlanmış ABD Konsolosluğu

Bu tasarım tercihi işlevselliği artırmakta ve büyüleyici bir giriş deneyimi sunar. Ziyaretçiler, yamaçtaki bahçeler ve kaya tarlaları arasında kıvrılan ve yerel bir simge olan tarihi Golconda kalesine çıkışı anımsatan bir geçitle ana girişi kademeli olarak ortaya çıkaran titizlikle planlanmış bir yol boyunca yönlendirilir.

Bu nedenle manzara, tekstil ipliklerinin özünü güzel bir şekilde koruyor ve kültürle kök salmış engebeli ve dinamik alanı yansıtıyor.

Sonuç olarak tasarım tarih, kültür ve sürdürülebilirliği hayranlık uyandıran bir biçimde bir araya getirirken bir diplomasi feneri işlevi görüyor.

Haydarabad'daki Sürdürülebilir Tasarlanmış ABD Konsolosluğu

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)