Hurda Lastiklerden Yapılan Beton

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Avustralya'daki RMIT Üniversitesi'ndeki mühendisler atık lastiklerden yeni bir beton türü geliştirdi. Dünyanın dört bir yanındaki araştırmacılar, beton yapımında kullanılan malzemeyi değiştirmek için çalışıyor ancak çoğu başarısız oldu. RMIT'deki mühendisler şimdi beton yapımında kullanılan tüm taş gibi malzemelerin atık lastiklerle değiştirilebileceğini doğruladı. 

Bugün dünya genelinde her yıl yaklaşık bir milyar lastik düzenli depolama alanlarına atılıyor. Bu lastikler çöplüklere gittiğinde mevcut su kaynaklarına zararlı toksinler salar. Ayrıca alternatif olarak lastikler yakılarak dünyadaki zaten ciddi olan karbon emisyonu sorunları daha da artıyor.

Hurda Lastiklerden Yapılan Beton

Mohammad Momeen Ul Islam, "Resources, Conservation and Recycling" dergisinde yayınlanan makalenin Başyazarı "Atıkları beton yapmak için kullanmak çevre sorunlarını çözebilir ve döngüsel ekonomide önemli bir rol oynayabilir." dedi.

İki yıl önce RMIT ekibi betonla karıştırılmış, ezilmiş ve kazınmış kauçuktan bir yol katmanları oluşturmaya çalıştı. Mühendisler halihazırda bazı dünya testleri denedi ve kauçuk bazlı betonun geleneksel betondan çok daha iyi performans gösterdiğini gördü.

Elde edilen ürünün daha zayıf olduğu kanıtlandığından betonun tüm bileşenlerini değiştirmeye yönelik önceki girişimlerin sonuçsuz kaldığı kanıtlandı. Araştırmacılar zayıflıkların kauçuktaki birçok gözenekten kaynaklandığını fark etti.Durumla kesin olarak başa çıkmak için araştırmacılar gözeneklerden kurtulmaya karar verdi. Islak karışımı kalıplara koyup sıkarak tüm gözeneklerden kurtulmuşlar. Sonuç olarak ürünün daha önce geliştirilen ürünlerden iki kat daha güçlü olduğunu gördüler.

Ul Islam "Yeni geliştirdiğimiz beton yapısal hafif betondur. Betonun hafif olması nakliye maliyetini azaltır ve prekast beton malzemesi olması inşaat süresini kısaltarak işçilik maliyetlerinden tasarruf sağlar. Bu nedenle ekonomik faydalar sağlayacak." dedi. 

Mühendisler tarafından geliştirilen nihai beton oldukça güçlü olsa da onu daha güçlü hale getirmek için uğraşıyorlar. Ayrıca ürünü geliştirmek için ortak aradıklarını belirttiler.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)