İklim Değişikliği Sonrası Durumda Bir Ev Nasıl İşleyebilir?

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İklim koşulları dünya çapında değişiyor ve daha aşırı sıcaklıklar ve sınırlı kaynaklarla birlikte mimari ve kentsel çözümlerin de değişmesi gerekiyor. İklim değişikliği sonrası durumda evlerimiz nasıl görünebilir ve etkili bir şekilde işleyebilir? W-LAB mimarları bu iklimsel değişimlerin tahminlerini detaylı bir şekilde analiz ederek, nemli, sıcak ve kurak iklimler için biyo-malzemeler, taşınabilir çözümler ve küçük ve dirençli topluluklarda yaşamı destekleyen yapılandırmalar içeren bir Low Tech habitat önerisi geliştirdi. 

Proje önümüzdeki on yıllar boyunca karşılaşacağımız iklim değişikliğini görselleştiren ve özellikle ılıman iklime sahip birçok bölgenin kurak ve zorlu iklime sahip bölgelere dönüşebileceği uyarısında bulunan bir dizi hesaplama simülasyonuna karşılık veriyor. Mimarlar ekibine göre "Kurak bir yerde bir yerleşim için zeminde, cıvatalı kazıklar üzerinde desteklenebilen taşınabilir kabinler tasarlıyoruz. Bunlar çözülebilir ve yerde hiçbir iz bırakmayarak çevre üzerindeki ayak izlerini daha da azaltır."

Bu yerleşim modüler birimlerini radyal olarak yayarak bir vaha gibi merkezi bir koruma alanını sınırlandırıyor. Ekip yüksek derecede maruz kalınan bir bölgede, rüzgarın şiddetini azaltmak için palmiye ağaçları ve çöl bitki örtüsünden oluşan ve asılı parçacıklar için bir filtre işlevi gören yeşil şeritler oluşturulmasını önerir. Bu tasarımın verimliliği ve korumadaki etkinliği CFD hesaplama araçları ile doğrulanmış.

W-LAB "Aşağıdaki görseller 0 ila 2 m/s arasında rüzgar hızına sahip alanları mavi renkle, 10 m/s'den (36 km) yüksek olanları ise kırmızı renkle gösterir, bu hız konfor aralığının en üst sınırını oluşturan maksimum hızdır. Alçak savunma duvarları (1-1,5 m) durgun su alanları yaratmaya yardımcı olur ancak yetersizdir. Dikey kısımlarda görebileceğimiz gibi palmiye korusunun çevresine ilave bir şerit dikerek, inşa edilen yapının hem merkezinde hem de çevresinde kamusal kullanıma yönelik açık hava etkinlikleri için büyük hacimli bir koruma alanı elde edebiliriz." dedi. 

İklim Değişikliği Sonrası Durumda Bir Ev Nasıl İşleyebilir

Konut birimleri küçük ölçekli yaşam için tasarlanmış; sürdürülebilir, kendi kendine yeterli ve teknolojik olarak süper bağlantılı. İnşa edilecek her birimde sıfır kilometre malzeme anlayışına uygun olarak doğal ve yerel kökenli geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılır. Mimarlar özellikle halk arasında "çöl ahşabı" olarak bilinen Amerikan agav ağacından yapılmış panel ve laminatların kullanılmasını öneriyor. Lifleri ve kökleri ısı ve ses yalıtım sistemleri yapmak için yeniden kullanılabilir, böylece yapay ürünlerden kaçınılmış olur.

Her yapı bir sera işlevi görerek, iç mekanlar için özel olarak tasarlanmış gübreleme sistemleri de dahil olmak üzere sakinlerinin tüketimi için bitki ve sebze yetiştirilmesine imkan veriyor. Ayrıca  gri suyun geri dönüşümü için yeraltı sistemleri dahil edilmiş ve güneş panelleri ve dış rüzgar türbinleri, evin toprak altına yerleştirilmiş pillerde depolanan yenilenebilir enerjinin sağlanmasına imkan verir.

İklim Değişikliği Sonrası Durumda Bir Ev Nasıl İşleyebilir

Temiz içme suyu elde etmek için ekip iki olası çözüm üzerinde çalıştı: sis yakalama ve güneş enerjisiyle tuzdan arındırma. Mimarlar "Hem dağ iklimlerinde hem de kurak kıyı iklimlerinde  uygun iklim özellikleri sağlandığında polietilen ağlarla (geri dönüştürülebilir bir plastik) sisin yakalanması olasıdır. Metrekare başına 4 ila 14 L yakalayabiliriz. Bu sistem hava ısındığında içinde dağılan nemi yoğunlaştırmamızı sağlar." dedi. Öte yandan yakınlarda akifer veya nehir bulunmaması halinde deniz suyunun tuzdan arındırılması güneş enerjisi ile etkinleştirilen bir osmoz süreci ile sağlanabilir.

İklim Değişikliği Sonrası Durumda Bir Ev Nasıl İşleyebilir

W-LAB hesaplamalı tasarım ve çevresel veri analizi araçlarını kullanarak sürdürülebilirlik odaklı projeler geliştiren multidisipliner bir ofis olan Wild Design Studio'nun mimari laboratuvarıdır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)