"İklim Krizi, Yüksek Faturalar ve Cari Açıkla Mücadele İçin Isı Yalıtımı"

Türkiye'de meskenlerde kullanılan enerjinin yaklaşık %80'i ısıtma ve soğutma amaçları için harcanmaktadır. Ancak her beş evden dördünde yalıtım eksikliği veya yetersiz yalıtım uygulaması nedeniyle harcanan enerji boşa gitmektedir. ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, "Bu durum, evlerdeki enerji faturalarıyla birlikte ülkemizin enerji ithalatından kaynaklanan cari açığının artmasına ve iklim kriziyle mücadelenin önündeki engellere neden olmaktadır. İklim kriziyle mücadelede bireysel olarak yapabileceğimiz en önemli katkı, evlerimizi yalıtarak enerji tüketimimizi azaltmaktır" dedi.

Enerji Piyasası Denetleme Kurulu verilerine göre, Türkiye'de tüketilen toplam enerjinin yaklaşık %25'i mevsime bağlı olarak değişmekle birlikte meskenlerde kullanılmaktadır. Meskenlerde tüketilen enerjide ısıtma ve soğutma işlemlerinin payı %80'e ulaşmaktadır. ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan, enerjiyi verimli kullanma konusundaki yalıtımın önemine ve bu sürecin iklim kriziyle mücadeleye katkılarına dikkat çekti.

Ozan Turan: "Yalıtım uygulamaları yeni binalardaki toplam maliyetin yalnızca %3'ünü oluşturuyor."

ODE Yalıtım Yönetim Kurulu Üyesi Ozan Turan

Ozan Turan, Türkiye'deki evlerin %80'inde, yani her beş evden dördünde yalıtım uygulamasının eksik olduğunu veya yetersiz olduğunu belirterek şunları söyledi: "Gelişmiş ülkelerde bir metrekareye düşen yıllık enerji tüketimi ortalama olarak 30-50 kW seviyelerindedir, ancak ülkemizde bu değer 120-150 kW seviyelerine ulaşır. Bu, binalarımızın ya yalıtımsız olduğunu ya da yetersiz yalıtıma sahip olduğunu göstermektedir. Oysaki yeni binalarda yapılan yalıtım uygulamaları, toplam inşaat maliyetinin yalnızca %3'ünü oluştururken enerji tüketimimizi gelişmiş ülkelerdeki seviyelere çekebiliriz. Bu sayede kişisel faturalarımızın yanı sıra ülkemizin enerji ithalatından kaynaklanan en büyük cari açık kalemini azaltabiliriz. Sadece bina yalıtımı ile ülkemiz, güncel fiyatlarla yıllık 15 milyar dolarlık enerji tasarrufu yapabilir."

"İklim Krizsiz Bir Gelecek İçin Çalışıyoruz"

Turan, yalıtımın elektrik ve doğal gaz faturalarını düşürmenin yanı sıra iklim kriziyle mücadeleye önemli bir katkı sağladığına dikkat çekerek şunları ekledi: "Her gün daha şiddetli etkilerini yaşadığımız iklim kriziyle mücadele, dünya genelinde öncelikli bir gündem maddesidir. Türkiye, Paris Anlaşması kapsamında 2030 yılı için %41 azaltma hedefini belirlemiştir. Bu hedefe ulaşmak için hepimize önemli görevler düşmektedir. Bireysel olarak yapabileceğimiz en önemli katkı, evlerimizi ısı yalıtımıyla donatmaktır. Bu sayede yazın sıcaklardan ve kışın soğuklardan korunarak enerji tüketimimizi azaltabiliriz. ODE Yalıtım olarak, iklim krizsiz bir geleceğe katkıda bulunmak için dünya standartlarında yüksek kaliteli yalıtım çözümleri sunuyoruz."


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)