İkonik Cephe Tasarımında Sürdürülebilir Yaklaşımın Şeffaf Hali: Guardian Glass

Guardian Glass ürünü SunGuard®High Performance Neutral 60/40 kaplamalı cam ile şekillenen ikonik cephe tasarımıyla kentin siluetine renk katan Varyap Meridian, Türkiye’nin ilk LEED kayıtlı karma yapısı olarak sürdürülebilir tasarımın öncü örneklerinden biri.

Türkiye’de yapılan ilk sürdürülebilir yeşil proje olarak Varyap yatırımıyla Batı Ataşehir'de hayata geçen Varyap Meridian, Finans Merkezi’nde konumlanan yüksek rezidanslar, rezidans villalar ve ofis bloklarından oluşuyor. Varyap Meridian için İstanbul ile bütünleşen özgün bir yapı tasarlayan İngiliz kökenli RMJM mimarlık ekibi, İstanbul'un en gözde semtlerinin ve geleneksel yapıların da olduğu tarihi mahallelerinin gezilerek bir eskiz çalışmasının oluşturulduğu tasarım sürecinde, cami silüetlerinin de olduğu tarihi yarımadayı da yansıtan bir tasarım ortaya çıkarmış. Gün ışığı ve rüzgar gibi doğal faktörlere göre "sürdürülebilir mimarlık" ilkeleri doğrultusunda kurgulanan yapının cephe tasarımına ise güneş kontrolünü ve ısı yalıtımını tek bir kaplama üzerinde sunan SunGuard®High Performance Neutral 60/40 damgasını vurmuş.

Tüm blokların dikkatli bir şekilde gün ışığı, rüzgar gibi kriterler göz önünde bulundurularak yerleştirildiği yapıda gerçekleştirilen doğru konumlandırılma ile şehrin görüntüsünü engelleyebilecek doğu - batı yönlü sert ışık minimize edilirken, tercih edilen SunGuard®High Performance Neutral 60/40 kaplamalı cam ile ışıkla doldurulmuş ev ve ofis hayalleri gerçeğe dönüştürülmüş. Renk ve yansıma derecesi bakımından sunduğu çeşitlilikle ikonik tasarımlarda sıklıkla tercih edilen SunGuard®High Performance ailesinin üyesi SunGuard®High Performance Neutral 60/40 kaplamalı cam ile yüksek derecedeki şeffaflığın yol açtığı ısı ve mor ötesi ışığın artışını önlemeye yardımcı olurken, ihtiyaç duyulan güneş ışığından fazlası ise absorbe edilerek, yapının sakinlerine eşsiz bir Marmara, Adalar ve kentin çevresinden panoramik manzarayla taçlanan yaşam kalitesi yüksek iç mekanlar sunulmuş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)