İnşaat Faaliyetleri Halen Pozitif Tarafta Seyrediyor

Türkiye Hazır Beton Birliği (THBB), inşaat ve bağlantılı sektörlerdeki mevcut durumu ve beklenen gelişmeleri gösteren "Hazır Beton Endeksi" 2024 Mart Ayı Raporu'nu açıkladı. Rapora göre, Faaliyet Endeksi Şubat ayında pozitif bir yöne geçti ve Mart ayında sınırlı bir azalma yaşasa da pozitif bölgede kalmayı başardı. Ancak Beklenti ve Güven Endeksleri düşük seyretti. Bu durum, inşaat açısından ikinci çeyrekte iyimser bir öngörüde bulunmanın henüz erken olduğunu gösteriyor.

THBB'nin her ay açıkladığı Hazır Beton Endeksi, inşaat sektörünün büyüme hızını belirleyen önemli bir gösterge olarak kabul ediliyor. Bu endeks, inşaat sektöründe kullanılan hazır betonun üretiminden sonra stoklanmadan kullanılmasıyla ilgili verileri içeriyor.

Rapora göre, Faaliyet Endeksi pozitif bir değerde kalsa da Beklenti ve Güven Endeksleri düşük seyretti. Bu durum, inşaat sektöründe iyimserliğin henüz erken olduğunu gösteriyor. Mart ayında Faaliyet dışındaki endeksler geçen yılın aynı dönemine göre azaldı. En belirgin düşüş Beklenti Endeksi'nde yaşandı. Faaliyet Endeksi'ndeki artışın, eşik değere yakın olması dikkate değerdir ancak yeterli değildir. Bu nedenle, Faaliyet'teki artış, Güven ve Beklenti'deki düşüşü dengeleyemedi ve Birleşik Beton Endeksi sınırlı da olsa geriledi.

THBB Başkanı Yavuz Işık

THBB Başkanı Yavuz Işık, raporun sonuçlarını değerlendirirken, Faaliyet Endeksi'nin pozitif yönde seyrettiğini ancak Beklenti ve Güven Endeksleri'nin düşük olmasının henüz iyimser bir öngörüde bulunmanın erken olduğunu gösterdiğini belirtti.

Ekonomi ve inşaat sektörüne ilişkin değerlendirmelerde bulunan Işık, konut fiyatlarının pandemi etkisiyle 2020'den itibaren arttığını ve 2022'nin son çeyreğinde zirveye ulaştığını söyledi. Ancak son dönemde konut fiyatlarında artış hızının azaldığını ve talebin zayıf olduğunu belirtti. Deprem bölgeleri ve kentsel dönüşümün yoğun olduğu iller dışında talebin düşük olduğunu ve yeni projelere başlama isteğini azalttığını ifade etti.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)