EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

İnsanla Gezegen Arasındaki İlişkiye Öncelik Veren Yenileme Projesi

Sid Lee Mimarlık, Les Ateliers Cabot, 2. C40 Montreal Şehir Yeniden Tasarlama Yarışmasını kazandı, bu yarışma karbon etkisi nötr olan kentsel yenilemeyi hedefliyor ve az kullanılan alanlarda yüksek sürdürülebilirlik ve dayanıklılık özelliklerine sahip yenilikçi fikirleri uyguluyor, aynı zamanda gelecekte yapılacak projeler için bir örnek oluşturuyor. Kazanan proje geleneksel kentsel dönüşüm amaçlarını yeniden düzenliyor; ekonomik kâr sağlamak yerine insanlarla gezegenin arasındaki ilişkiye öncelik veriyor.

C40 Montreal Şehir Yeniden Tasarlama Yarışması Kazanan Proje

Les Ateliers Cabot projesi 4000 Saint-Patrick’te bulunan Kanada Motorbot Kurumu endüstri binalarını yeniliyor. Sid Lee Mimari alanın ve çevre stratejisinin ortasında kullanılan doğal kaynak olarak su kullanıyor. Mevsimsel değişimler iki büyük biyoçeşitlilik koridorunu bağlıyor: Aqueduct Kanalı ve Lachine Kanalı. Öne sürülen proje bitki örtüsü ve hayvanların mimari üzerinde etki sağlamasını hedefliyor ve bu sayede insan ve doğa arasında bir bağlantı kuruyor.

C40 Montreal Şehir Yeniden Tasarlama Yarışması Kazanan Proje

Toplum ve çevreye önem veren firma, karbon etkisini nötr tutmak için yaratıcı düşük karbonlu çözümler oluşturuyor: örneğin binalar arasında enerji döngüleri, ahşap yapılar, bisiklet yolları ve organik fotovoltaik zarlar kullanıyor. Var olan binaları tekrar kullanarak ve bodrum katları yok ederek salınımlarda %44 azalma sağlanıyor. Azalan salınımların %40ı kullanılan ahşap cephe, kiriş ve kolon gibi düşük karbonlu materyallerle sağlanıyor. Ayrıca alanın %50-60 kadarı ise yeşil alan olarak kent ormanı haline getiriliyor.

C40 Montreal Şehir Yeniden Tasarlama Yarışması Kazanan Proje

Les Ateliers Cabot bir araştırma, yaratma ve geliştirme firması: gıda üretimi, dağıtımı, kaynakların kullanımının büyük yeşil kent alanlarında kullanılmasını hedefliyor. Kazanan proje Sid Lee Mimarinin çok disiplinli takımı, Ateliers Créatifs Montréal, Collectif Récolte, ve Sürdürülebilir Gelişmeler Merkezi tarafından tasarlandı.

C40 Montreal Şehir Yeniden Tasarlama Yarışması Kazanan Proje

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)