EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

İpek Baycan Architects’ten: Duru Dental Diş Polikinliği

Mimar İpek Baycan Magriso liderliğindeki İpek Baycan Architects imzası ile hayata geçen Duru Dental Diş Polikliniği, oldukça minimal ve tutarlı bir planlama ile geliştirilmiş, sade ancak çarpıcı bir tasarıma sahip. Duru Dental Diş Polikliniği, korkularak gelinen bir yer olarak hafızalara kazınan diş kliniği algısını daha davetkar bir tasarımla kırmayı başarıyor.

Duru Dental Diş Polikliniği


Farklı yapı tipolojilerindeki birçok projeye getirdiği özgün bakış açısı ile ön plana çıkan İpek Baycan Architects, özellikle diş poliklinikleri özelinde uzmanlaştığı sağlık yapıları için gerçekleştirdiği tasarımlar ile bir adım öne çıkıyor. Son olarak Duru Dental Diş Polikliniği’nin tasarımını gerçekleştiren mimar, yüksek tavanlı ve tek yönlü geniş bir cephesi bulunan mekanda tasarlanan bu ağız ve diş sağlığı polikliniğini, kamusal alandan özel alana kadar tasarımın aynı nitelikte devamlılığı ilkesi ile hayata geçirmiş.

İpek Baycan Magriso, Mimar

Giriş bölümünden itibaren ziyaretçilerini kucaklayan taklar ile davetkar bir kimlik kazanan mekanda, belirli aralıklar ile yerleştirilen dominant duvarlar bu taklarla açıklığa kavuşturulmuş ve sirkülasyonun bel kemiği oluşturulmuş. Yolun sonunda yer alan yeşil iç avlu ve üst katın yeşillikler ile biten köprüsü ile bir vaha etkisi oluşturularak yolculuğun varış noktası tanımlanmış. Ön ve arka cepheden gelen gün ışığını mümkün olduğunca klinik odalarına taşımayı hedefleyen bu yaklaşım; klinik mekanlarının şeffaf camlar ile ayrışmasını net bir şekilde gözler önüne seriyor.

Duru Dental Diş Polikliniği

Her bir sekansta cam “box”lar olarak kendini okutan klinik odaları, mekanın geçirgen kamusallığını vurguluyor. Korkularak gelinen bir yer olarak hafızalara kazınan diş kliniği algısının mümkün mertebe davetkarlaştırılması tasarımın çıkış noktasında mimarların önemsediği parametrelerden. Koridor boyunca yer alan ışıklandırılmış taklar, ziyaretçilerin kamusal alandaki sirkülasyonları boyunca aydınlık ve tanımlı alanları deneyimlemesini sağlıyor. Klinik odalarının iç mekanlarında tasarlanan sanat nişleri ve yeşil odaklı alanlar ise hastaların psikolojilerinin rahatlamasında oldukça önemli bir etken.

Duru Dental Diş Polikliniği

Girişte yer alan ve kliniğin kapasitesi gözetilerek tasarlanan yatay bekleme ve resepsiyon alanı, şeffaf cam cephesi ile dışarıdan okunabilen bir karaktere kavuşturulmuş. Panoramik odası ve ön görüşme odası gibi kamusal sirkülasyonun yoğun olduğu odaların bekleme bölümüne yakın planlanması ile de hekimlerin ve hastaların mahremiyetine öncelik tanınıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)