İran'da Aklınızı Karıştıracak 3 Çağdaş Mimari Örneği

İran İmparatoriçesi Farah Pehlevi'nin ülkenin sanat ortamını özgürleştirme konusundaki cesur kararlılığına, kültürel miraslarını yeniden canlandırmaya çalışan günümüz sanatçıları da katılıyor. İran, Tahran'ın bir çok butik otellerinden, yeni çağ mimari çözümlerine kadar, onlarca yıldır çağdaş sanat ve tasarımın savunucusu oldu. Ancak çoğu zaman, dünya bu ülkenin gelişen çağdaş sanat ve tasarımından habersiz kaldı. Geçmişlerini bugünle sanatsal olarak dengeleyen ve geleceğe sıkı sıkıya bakan bu binalar, İran'daki çağdaş mimarinin parlayan örnekleridir.

İran Çağdaş Mimari Örnekleri
Hitra, Tahran

Hitra, Tahran

Yakın zamana kadar tasarımcılar, merkezi birimlere doğal aydınlatma sağlayacak zorunlu bir ışık kuyusu için Tahran'ın bina yönetmeliklerini iinceliyorlardı. Sonuç olarak, bu merkezi şaftlar, genellikle gözden uzak tutuldu. Bu yönergeleri yarın için yeniden değerlendiren Hooba Design Group'taki mimarlar, iç boşluğu yüzeye taşıdı ve onu merkezi birimlere daha iyi aydınlatma ve görüş sağlaması adına, kepçeli bir hacim olarak yeniden tasarladı.

Tahran Mimarlık Projeleri
Hitra, Tahran

Yapının bir köşesini ortadan kaldıran tasarımcılar, mahalle için dinamik ve canlandırıcı kamusal alanlar olarak hizmet eden plazaları tasarlamak adına, arazinin mevcut eğimini kullandılar. Binanın gözenekli cephesi ile tuğla ve metal çerçevelerin değişen bileşimi, güneş ışığının binanın derinliğine sızmasına izin veriyor. Cephe, üst katlara kadar devam eden açık pencerelerle, hareketli bir dış cephe yanılsaması yaratıyor.

İran Mimarlık Örnekleri
Hitra, Tahran

Jagdal İlköğretim Okulu, Seyedbar-Jadgal

İran'ın dezavantajlı bölgelerinde okullar inşa eden ve bir STK tarafından görevlendirilen Daaz Office, Seyedbar-Jadgal'ın köyde yaşayan çocukları ve gençleri için, bir köy konsepti okul hayal etti. Tasarımcılar, geçirimsiz sınır duvarı yerine, öğrencileri çevrelerine eğlenceli ve interaktif bir yaklaşımla bağlayan dairesel bir kabuk oluşturdu. Bu dairesel kabuk gerek alçakta gerekse göz seviyesinde çeşitli boyut ve şekillerde deliklere sahiptir.

İran'da Mimarlık ve Sanat
Jagdal İlköğretim Okulu

İçeride, daha geniş topluluğu bir araya getirecek bir avlu etrafında, yedi adet tek katlı ama çok işlevli yapı düzenlenmiştir. Mimarlar, yerel inşaat yöntemlerini çağdaşlaştırarak, yapıyı dairesel galvanizli demir profiller ile taşıtıyorlar. Galvanizli demir profiller ve yalıtımlı beton kalıptan oluşan yapıda, yine paslanmayı önleyen çimento ve yerel toprak karışımlı sıva kullanılıyor.

İran'da İlkokul Tasarımı Örnekleri
Jagdal İlköğretim Okulu

Kohan Ceram, Tahran

Tek bir malzeme olan asırlık tuğla, bir zamanlar Tahran'daki yoğun bir otoyolun yanında eski bir beton kabuğu olan yapıyı , RIBA Uluslararası Ödülleri 2021'de büyük kazanan mimari yeniliğin parıldayan fenerine dönüştürdü. Bir tuğla üreticisi olan müşteri, Hooba Design Group'u bu yapının geleceğini hayal etmeye davet ettiğinde, mimarlara asırlık bir yapı malzemesini denemek için nadir bir fırsat sundu.

Kohan Ceram Binası
Kohan Ceram Binası

Stüdyo, delikli tuğla tasarımını kullanarak, çift cidarlı bir ofis kulesi geliştirdi. Bu delikli tuğlalar ışığı filtrelemesinin yanı sıra, doğal olarak havalandırılan bir ortam sağlar. Hava, bu boşluklara yerleştirilen bitkiler tarafından filtrelenir ve soğutulur, bu da Tahran'ın kuru ve kirli iklimine olumlu bir şekilde hitap eder.

Sürdürülebilir Tuğla Bina Örnekleri
Kohan Ceram Binası

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)