İş Yerinin Standartlara Uygun Tasarımı Verimliliği Etkiliyor

Dr. Öğretim Üyesi Beyza Çermikli

İstanbul Atlas Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölüm Başkanı, Peyzaj Yüksek Mimarı Dr. Öğretim Üyesi Beyza Çermikli, iş güvenliği önlemlerinin tasarım ve uygulamasında mimarların önemli bir rol oynadığını vurguladı. Çermikli, zeminden aydınlatmaya ve havalandırmaya kadar birçok detayın çalışanların güvenliği ve verimliliği için kritik olduğunu ifade etti. İyi aydınlatma ve havalandırmanın, çalışma ortamında dikkati artırarak sağlık sorunlarını önlediğini belirtti.

İş güvenliği önlemlerinin her türlü çalışma ortamında önemli olduğunu vurgulayan Çermikli, çalışanların sağlık ve güvenliğini korumanın öncelikli olduğunu dile getirdi. Mimarların iç ve dış mekanlardaki iş güvenliği önlemlerinin tasarımında etkin bir rol oynadığını söyledi. Yangın güvenliği önlemlerinin yanı sıra iş yerlerinin standartlara uygun tasarlanması gerektiğini vurguladı.

Dr. Çermikli, iş yerlerinde düzenli yangın tatbikatlarının yapılması, acil çıkış yollarının planlanması ve çalışanların bilgilendirilmesi gerektiğini belirtti. İyi aydınlatma ve havalandırmanın yanı sıra elektrik güvenliğinin de önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, zeminlerin düzgün ve kaymaz olmasının, çalışanların düşme riskini azaltacağını ifade etti.

Mobilya düzenlemeleri, masa ve sandalye yükseklikleri gibi unsurların ergonomik olarak tasarlanmasının önemli olduğunu vurgulayan Çermikli, iş ekipmanlarının kullanımı sırasında oluşabilecek riskleri önlemek için güvenlik bariyerlerinin dikkate alınması gerektiğini belirtti. Kimyasal maddelerin saklanması ve kullanılması sırasında oluşabilecek tehlikelerin önlenmesi için uygun depolama alanlarının tasarlanması gerektiğini vurguladı.

Son olarak, iş yerlerinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamının sağlanması için mimari detayların önemli olduğunu vurgulayan Çermikli, bu detayların iş güvenliği standartlarına uygun olması gerektiğini belirtti.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)