İspanya'nın İlk Akıllı ve Sürdürülebilir Binası

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İspanyol mimarlık ve tasarım şirketi GCA Architects Barselona'nın Eixample bölgesinde 19. yüzyıldan kalma eski bir endüstriyel fabrikayı ışık dolu bir ofis mekanına dönüştürdü. Mimari mirası ve modern tasarımı bir araya getiren dönüşüm, yapının estetik özelliklerini ve fonksiyonelliğini özenle en üst düzeye çıkarıyor ve enerji verimliliğine odaklanıyor.

Sürdürülebilir mimari yenileme projesi, Katalonya'daki toplumsal eşitsizliklerin üstesinden gelmek için eğitim olanaklarını destekleyen ve genişleten kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan Fundació Bofill (Bofill Vakfı) için yeni bir yuva sunuyor. GCA Architects bunun gibi projeleri "eskimiş binaları, içlerindeki tarih katmanlarını açığa çıkaran etkin binalara dönüştürerek şehirlerin döngüsel ekonomisini geliştirme olanakları" olarak değerlendiriyor.

İspanya'nın İlk Akıllı ve Sürdürülebilir Binası

Sürdürülebilir mimari örneklerden fabrika 1850 yılında inşa edilmiş ve dönemin İspanyol endüstriyel mimarisinin muhteşem bir timsali olarak duruyor. GCA Architects yapının birçok unsuru ve özelliği üzerinde detaylı bir araştırma yürüterek hangilerinin muhafaza edileceğine ve restore edileceğine karar verdi. Onlarca yıl süren yenileme faaliyetleri, soyulması gereken çok sayıda katmanın oluşmasına neden olmuş ve dolayısıyla fabrikanın orijinal yapısı ve niteliği ortaya çıkmış. Stüdyo dış cephede "cephelerin özenli bir şekilde restore edilmesinin orijinal sıvanın minimalist çok renkli cazibesini açığa çıkardığını" söylüyor.

İspanya'nın İlk Akıllı ve Sürdürülebilir Binası

GCA Architects fabrikanın 1.871 m2'lik alanını yenilerken, hem yapının mirasına saygı duyan hem de onunla zıtlık içinde duran yeni eklemeler yaptı. Stüdyo, "Bu eski ve yeni arasında açık bir fark oluşturuyor." dedi. "Bu stratejinin bir örneği, koyu griye boyanmış çelik eklemelerle yapısal olarak güçlendirilen tuğla duvarlarda ve ahşap kirişlerde [görülebilir]." Toplantı odalarında krom tonlu malzemeler endüstriyel dış görünüme modern bir dokunuş katıyor. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş.

Stüdyo, "Var olan binanın yapısının ve pencerelerinin ahengi, teknik aydınlatma ve tesisatların enine yerleştirilmesiyle öne çıkarıldı." dedi. Sürdürülebilir mimari yapının genelinde eski ile yeni bir araya geliyor ve bu dönüşüm fabrikanın üretken esasını koruyor. GCA Architects tarafından yapılan son eklemeler alanı zenginleştiriyor ancak sürdürülebilir mimar yapının tarihi çok daha ön planda ve merkezde.

İspanya'nın İlk Akıllı ve Sürdürülebilir Binası

Müşterinin briefi çalışma çevresinde esneklik talep ediyordu. Bir örnekte hareketli panel ve perdelerin kullanımı 250 m2'lik zemin kat etkinlik alanının yeniden düzenlenmesine imkan tanımış. Geri çekilebilir bir projeksiyon yüzeyi, alanı bir küçük bir sinema odasına dönüştürüyor. GCA Architects üst katlardaki ortak çalışma alanlarını mutfak, resepsiyon alanı ve bahçe de aralarında olmak üzere zemin kattaki tesislere bağlayan orijinal merdiveni muhafaza etti.

Barselona'nın Poblenou bölgesinde İspanya'nın ilk "akıllı" binasını tamamlayan GCA Architects'in projelerinde sürdürülebilirlik önemli bir unsur. Stüdyo, "Yenileme eski fabrikayı enerji verimliliği yüksek bir yapıya dönüştürdü ve en yüksek enerji verimliliği derecesi olan A derecesini kazandı." dedi. Stüdyo verimliliği daha da artırmak ve enerji masraflarını azaltmak için 32 fotovoltaik panel kurdu. Ayrıca sürdürülebilir mimaride kullanılan pasif sistemler entegre edilmiş.

İspanya'nın İlk Akıllı ve Sürdürülebilir Binası

Sürdürülebilir mimari projeyi bir bütün olarak değerlendiren GCA Architects şunları ifade ediyor: "Bu dönüştürücü yenileme projesi yalnızca tarihi bir yapıyı yeniden canlandırmakla kalmıyor, aynı zamanda mimari miras ve modern tasarımı ahenkli bir biçimde bir araya getirerek geçmiş ve bugün arasındaki canlı etkileşimi de kutluyor."

İspanya'nın İlk Akıllı ve Sürdürülebilir Binası

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)