Kadıköy'de Ekolojik Yaşam Parkı

Kadıköy Belediyesi sürdürülebilir gelişmeyi ve ekolojik yaşamı desteklediği projelerine devam ediyor, en son Çevre Festivali ile Kadıköylülere doğa dostu yaşamı tanıtan Kadıköy belediyesi bu sefer, Ekolojik Yaşam Parkı ve Kompost Eğitim Merkezini açıyor.

Proje park peyzajı permakültür ilkeleri doğrultusunda planlanacak Ekolojik Yaşam Parkı ile bununla beraber içerisinde solucanla kompost da dahil olmak ile çeşitli kompost yöntemlerini tanıtacak Kompost Merkezini kapsayan 1520 m2’lik bir alan üzerine kurulacak.

Kemal Sunal Parkında konumlandırılması planlanan bu proje ile STK’lar tarafından da kullanıma açık olan, aylık programlarla ekolojik yaşamla ile ilgili farklı yaş gruplarına yönelik çeşitli eğitimlerin verilebileceği, atölyelerin yapılabileceği bir merkezde kullanıma açılmış oluyor.

Kompost Eğitim Merkezi içerisinde kompost yapacağından biyo-iklim odaklı tasarım ilkeleri doğrultusunda tasarlanmış. Bu nedenle yapı malzemesi üzerine yapılan araştırmalar sonucunda doğal, sağlıklı, ısı performansı ve enerji verimliliği yüksek, depreme ve yangına dayanıklı, ekolojik ayak izi düşük olması nedeniyle saman balyası tercih edilmiş.

Merkezin ısınma ve soğutma mekaniğinde ısı pompası tercih edilirken, aydınlatma için pasif güneş konumlandırması ve su hasadı için yağmur suyu toplama sistemi projelendirmede yer almış.

Merkezle beraber kurulan Ekolojik Yaşam Parkı’nda ise  mevcut bitki dokusuna ek olarak yükseltilmiş bitki yatakları, tıbbi bitki sarmalı, kelebek bahçesi, koku bahçesi, tematik bitki alanları, biyolojik gölet, kümes yer alırken, açık eğitim alanı, ahşap çocuk oyun elemanları ve donatı elemanlarıyla da ekolojik tasarım desteklenmiş.

Kadıköy Belediyesi Kompost Eğitim Merkezi inşa sürecinin ekolojik bilinç kazandırmaya katkıda bulunması amacıyla kolektif bir biçimde yürütülmesi kararı almış. Temmuz ayında tamamlanması planlanan yapının yığma saman balyasından yapılacak duvarları ve doğal sıva uygulaması için proje danışmanı olan Matthieu Pedergnana, Ece Aslan Pedergnana, Betül Ergün ve Xavier Allard tarafından dışarıdan katılıma açık kolektif atölyeler ve beraberinde Kadıköy Tasarım Atölyesinde ekolojik mimarlık teknikleri ve uygulamaları hakkında çeşitli eğitimler düzenleniyor.

Sertifikalı olan bu eğitimler, 10 Temmuz- 30 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak. Atölye ve eğitimlere katılım kontenjanla (40 kişi) sınırlı olup niyet mektubu, kısa özgeçmiş başvuru formu ve sorumluluk beyanı ile ekolojik.yasam@kadikoy.bel.tr adresine maille başvuru gerekiyor.

Detaylı Bilgi İçin : http://kadikoy.bel.tr/genel/ek...

Kaynak: Kadıköy BelediyesiYorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)