​Kalıplara Sığmayan Yaklaşım

Bakü Haydar Aliyev Uluslararası Havaalanı

Azerbaycan Haydar Aliyev Uluslararası Havaalanı’nın yeni terminali 2014 yılının Nisan ayında ülkenin başkenti Bakü’de açıldı. Bu önemli terminalin iç mimari projesi İstanbul Merkezli ve dünyaca kabul gören bir ofis olan Autoban tarafından gerçekleştirildi. Projenin iç mimarisi deneysel bir takım özelliklere sahip.

Multidisipliner stüdyonun deneysel, kalıplara meydan okuyan yaklaşımının bütün niteliklerini taşıyan çağdaş iç kesimi havaalanlarının ambar benzeri samimiyetsiz hissiyatlarını alaşağı ediyor.

Azeri konukseverliğinden ilham alan Autoban’ın Red Dot ödülü kazanan tasarımı terminalin yolcu alanlarının tamamını içeriyor ve bir çeşit hoş karşılanma ve keşfe çıkma hissi yaratarak görenleri şaşırtan, insanlarla buluşma ya da bir köşeye kaçıp sığınma imkânı sağlayan özel olarak yapılmış ahşap ‘kozalar’ içeriyor.

Bu tür öyküleyici ve sıra dışı yapılar Autoban’ın kendine has yaklaşımının karakteristiği. On yıldan uzun süredir tasarımlarına hayali, insani yaklaşımlar getirmesi ile ün kazanan stüdyo, kültürel, sosyal ve coğrafi anlatılar içine sıkıca gömülü ancak yerleşik halka ve ziyaretçilere beklenmedik ve düşündürücü deneyimler yaşatan alanlar yaratıyor.

Haydar Aliyev’e özel yapılmış tefrişat ve ışıklandırma şemaları tipik havaalanlarını alaşağı ediyor ve ahşap, taş ve tekstil gibi elle tutulur, nazikçe aydınlatılmış doğal maddelere yöneliyor. Bir dizi kafe, büfe ve diğer tesisler barından, mimari ile sanatın kavuştuğu noktada var olmuş çeşitli boylardaki kozalar, bu büyük ulaşım merkezinde havaalanı beklentilerini aşan, cazip, merak uyandırıcı bir manzara yaratıyor. Autoban aynı zamanda özellikle birinci sınıf kullanımı için cömertçe yerleştirilmiş, konukseverlik deneyimlerinin en güzel yanlarını önemli ziyaretçiler için genişleten ‘Salam Salonlarını’ da tasarlayıp döşemiş.

65 bin m2’lik bir alanda yer alan ve Autoban’ın düşünceli, oldukça pratik ve akıllarda kalan tasarımıyla ülkeye ve arkasındaki Kafkas yöresine açılan bu geçit kapısı havaalanından yıllık altı milyon ziyaretçinin geçmesi bekleniyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)