Kansas Şehri Uluslararası Havaalanı'nın LEED Gold Sertifikalı Terminali

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Uluslararası mimarlık stüdyosu SOM, Kansas Şehri Uluslararası Havaalanı için ahşap kaplı, büyük bir kanopiye sahip bir terminali tamamladı. SOM tarafından tasarlanan terminal geçen hafta Kansas, Missouri'de açıldı ve 1972'den beri şehrin birincil havalimanı olarak hizmet veren üç terminalli bir yapının yerini aldı. Havayolu tesisleri, kapıları ve yolcu salonları bulunan iki katlı bir yapıdan oluşur. Katların her biri, sürücülerin alınması ve bırakılması için bir kaldırıma erişimine sahip.

Kansas Şehri Uluslararası Havaalanı

SOM "Kansas şehri tarihindeki en büyük tek altyapı projesi olan yeni LEED Gold terminali, şehir genelinde yaşayanlar tarafından derinden aydınlatılmış bir tasarımla yolcu kapasitesini önemli ölçüde artıracak. Şehir terminalin "dünyanın en erişilebilir" olması çağrısında bulunan bir karar yayınladı. Tasarım için yol gösterici bir ilke haline gelen bir hedef oldu." dedi. 

Terminal, havalimanının artan trafiğini karşılamak üzere tasarlandı ve kapasitesini yılda 3,8'den 11 milyon yolcuya çıkardı. Stüdyoya göre tasarım, terminalin mevcut 39 kapısından 50'ye kadar daha da genişletilmesine izin veriyor. Check-in alanları için giriş alanını saran geniş camlı I şeklinde bir tasarıma sahip. Bir dizi "yapısal olarak etkileyici" Y kirişiyle desteklenen baldıran otu kaplı bir çıkıntı, kalkış alanını gölgeler. 

Çıkıntının baldıran otu terrazzo döşeme ile birlikte geçiş halindeki insanlar için "sıcak" bir deneyim yaratarak, içeriye uzanır. Varış alanında devasa bir kireç taşı duvarın yanı sıra sanatçı Nick Cave'in binlerce renkli rüzgar çarkından oluşan bir enstalasyonu bulunuyor.

Kansas Şehri Uluslararası Havaalanı

Yerel yönetim tarafından belirlenen erişilebilirlik hedeflerine ulaşmak için SOM, merdiven ve yürüyen merdivenlere itimat etmemek için check-in'den kapıya kadar kalkış alanının tüm yönlerini tek bir seviyeye konumlandırdı. Tüm masalar ve temas noktaları tekerlekli sandalye yüksekliğine ayarlandı. 

Ayrıca havaalanı stüdyoyla birlikte çalışarak "Kansas City Hava Seyahati Deneyimi" adını verdiği, hava yolculuğuna aşina olmayan veya hava yolculuğundan rahatsız olan yolculara yolculuktan önceki günlerde test uçuşu yapma şansı verecek bir simülatör için alan yarattı. Bu simülatör terminale kurulacak tam boyutlu bir uçak kabini modelini içerir. Binanın alt katı bagaj teslim, gümrüğe ve bir açık hava bahçesine sahip. 

SOM ayrıca sahaya bir güneş enerjisi çiftliği kurarak havalimanının "gelecekte yenilenebilir enerjiyle çalışma hedefleri olduğunu" belirtti. Yerel kaynaklı malzemelerle inşa edilmiş. SOM "Malzemelerin çoğu yerel olarak tedarik edildi ve ahşap kaplamaları FSC sertifikalıdır. Ana plan ayrıca KCI'nın orijinal yapısındaki yerli ağaçları ve otları koruyan kapsamlı bir koruma stratejisi içeriyor." dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)