EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kartal’da 10 yılda 200 Milyar Dolarlık İş Var...

Kartal kentsel dönüşümde örnek alanlardan biri haline geldi. Sadece merkezi iş alanı olarak belirlenen maden ocağı bölgesinde dönüşüme ayrılmış 4 milyon metrekare alan mevcut...

Kartal kentsel dönüşümde örnek alanlardan biri haline geldi. Sadece merkezi iş alanı olarak belirlenen maden ocağı bölgesinde dönüşüme ayrılmış 4 milyon metrekare alan mevcut ve buradaki atıl fabrikalar önümüzdeki yıl itibariyle dönüşüme başlayacak. Yatırım bazlı baktığımızda Kartal bölgesinde 10 yılda 200 milyar dolarlık iş var.

400’e yakın sitede dönüşüm gerekiyor...

Kartal’da birleşmeye teşvik eden ve dönüşüme kolaylık sağlayan bir altyapı var. Kartal’da özellikle kentsel dönüşüm alanında öncü çalışmalar yapıldığını görüyoruz, sahada ki çalışmalar çok başarılı. Kentsel dönüşüme yoğun ilgi var. Bölgede 400’e yakın site var büyük çoğunluğu eski ve dönüşmesi gerekiyor. Geçmişte yapılan binaların çoğu riskli, basit bir temelle yapılmış binalar. Karta’lın zemini çok sağlam ancak birkaç kat aşağı inince bunu görebiliyorsunuz. Bu eski konut stoğunu doğru ve hızlı bir şekilde dönüştürmek gerekiyor.

Kartal’da kentsel dönüşüm projelerimizi  devam ettiriyoruz. Bu kapsamda 2 yeni projeye başladık. Mahalle yapısını koruyacak şekilde 138 konuttan oluşan DKY Sahil ve 746 konuttan oluşan DKY Ada projelerimizi inşa ediyoruz.  Önümüzdeki yıllarda daha fazla projeye imza atacağız. 
60’lı yıllarda sanayi bölgesi olan Kartal ulaşım imkanları ve sahil şeridiyle bugün iş ve yaşam merkezi haline geldi.

İbrahim Dumankaya:
Kartal’da dönüşüm hızla devam ediyor. Ancak hala dönüşme ihtiyacı olan birçok bina var. Dönüşümü hızlandırmamız gerekiyor. Kartal’da kentsel dönüşüm çalışmalarında Belediye öncü rol oynuyor  bu nedenle Belediye Başkanı Altınok Öz’e teşekkür ediyorum...Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)