EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kendi Mikro İklimini Yaratmayı Hedefleyen Mimari Tasarım

Sanjay Puri Architects tarafından hayata geçirilen The Excellenseaa 126 isimli konut projesi, açık alanları ve projelendirilmesine dahil edilen geniş yeşil çatı uygulaması ile kendi sürdürülebilir mikro-iklim alanını yaratmayı planlıyor. Surat, Hindistan’da gerçekleştirilen projede 11 katlı 6 binada toplam 126 lüks daire yer alıyor. Projenin yayıldığı 30 bin metrekarelik alanın yüzde 70’ini peyzaj alanları oluştururken, tüm konutlar 13 bin metrekarelik bir bahçe etrafında yükseliyor.

Üç farklı genişliğe sahip olan daire planlarda 5 yatak odası ve şahsi spor salonuna yer verilebiliyor. Konut projesi çevresindeki alanın yüzde 80 oranında araçsızlaştırıldığı The Excelseaa’da yalnızca sakinlerin kullanımına açılmış bir yeraltı otoparkı bulunuyor. Her katta iki daire yer alırken, binaların 11’inci katında yalnızca birer çatı katı daire yer alıyor.

Projenin en seçkin yanlarından biri bünyesinde yer verilen, yarısı yer altında kalan rekreasyon kulübü. Yakından bakıldığında merkezi bahçenin bu kulübün yeşil çatı uygulaması sonucu bitkilendirilen terası olduğunu fark etmek mümkün. 

Kulüp içerisinde eğlence alanları, konferans odaları, bir alışveriş bölgesi, medikal merkez, çocuklar için oyun alanı ve birden fazla spor merkezi yer alıyor. Bu alanda kullanılan değişik su kaynakları bir yandan bölgeye doğallık katarken diğer yandan pasif soğutma mantığına uygun olarak hizmet sağlamış oluyor.

Kulübün solar kazanımlardan korunmasını da sağlayan yeşil çatı uygulaması aynı zamanda doğal havalandırma ve ışık geçişine de olanak veriyor. Yılın 8 ayında oldukça sıcak olan bir bölgede inşa edilmiş olmaları sebebiyle binaların soğutması ise özel iklimlendirme cihazlarıyla sağlanıyor. Projede ayrıca su geri kazanım, yağmur suyu toplama ve atık su temizleme sistemleriyle birlikte solar panellere de yer verilmiş.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)