EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kendi Renkleriyle Boyanmış Kilden Bir Heykel Gibi

The Battle of Atoleiros
Atoleiros Savaşı Canlandırma Merkezi

Fronteira’nın Atoleiros Savaşı Canlandırma Merkezi, 6 Nisan 1384’te yaşanmış savaş üzerinde toplumsal farkındalığı arttırmak amacıyla yapılmış kültürel bir yapı ve bu yapı, 14. Yüzyılda Kastilya ve Portekiz krallıkları arasındaki hanedan çatışmalarının önemini göstermekte.

Savaşın gerçekleştiği yerde inşa edilmesinin zor olması nedeniyle, Şehir Meclisi binanın şehrin merkezinde, daha kolay ulaşılabilen bir yerde, savaş alanını anımsatan bir kent parkı içinde yapılmasını onaylamış. Canlandırma Merkezi’ne gelen ziyaretçiler burada savaş alanını farklı görsel açılardan izleyebilecekler ve bu sırada da Martins Barata’nın resimleriyle tarihi de öğrenecekler.

Sergi turunun sonunda bulunan büyük bir bank, parkı her açıdan görüyor ve buradan izleyenler Atoleiros Savaşı’nın canlandırmasını gözlemliyorlar.

MATERYALLER

Bina, ortaçağ yapılarının dokunulurluğunu çağrıştırıyor. Kaba dokulu cepheleri pigmentli betonlarla yapılmış ve böylece insan eliyle yapılabilecek dokulara çok yakın bir his yaratılmış. Bu doku, sıra sıra dizilmiş yaprak taşlarla güçlendirilmiş. Bir bütün olarak bakıldığında, binanın çekici bir görüntüsü var; sanki kendi renkleriyle boyanmış kilden bir heykel gibi… Spontane patina desenleriyle eski gösterilen, biri küçük diğeri büyük olan iki vücuduyla yapı, savaştaki iki tarafı simgeliyor.

YAPI

Beton duvarlar ve beton kolonlarıyla yapılanmış bina olabildiğince büyük alanları tam verimle kullanabilmeyi başarmış. Binanın iç ve dış mekanı arasında, serge ve park arasında, açık bir ilişki oluşturulmuş.

ÇEVRE

Portekiz’in güneyi altın ve kırmızı tonlarıyla süslenmiş manzaralardan oluşuyor. Binanın kızıllığı bu renk ve desenleri çağrıştırarak bulunduğu yere ait gözükmeyi amaçlıyor.
Aynı tonlar parktaki yollarda da kullanılarak desteklenmiş, hepsi birlikte Canlandırma Merkezi’nin çerçevesini oluşturuyor, bu sırada da gerçek savaş alanını anımsatıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)