EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Kentin İhmal Edilen Alanları Yeniden Canlanacak

Kapsayıcı ve sürdürülebilir tasarımı için ödül alan Üst Los Angeles Nehir Planı

Üst Los Angeles Nehir ve Akarsu Kolları Canlandırma Planı (ULART/ULANA), “Doğal çözümler kullanılarak, yeni bir toplum alanı oluşturup, kentin yıllardır ihmal edilen doğal su yolları yeniden canlanacak.”

Santa Monica Dağlarını Koruma Derneği ve Dağ Rekreasyon ve Koruma Yetkilileri (MRCA/DRKY) tarafından yapılan uluslararası bir yarışmada, Studio-MLA tarafından yapılan ULART planı Üst Los Angeles nehri ve akarsu kolları için 300’den fazla proje alanı fırsatı içeren kapsamlı planı ile yarışmanın Kent Tasarımı Planları kategorisini kazandı.

Bu tasarım LA su yollarının her yerinde bulunan az gelişmiş nüfusların ihtiyaçlarını karşılamak için doğal alanlara yol döşeme trendlerine karşı gelerek yeşil çevre yolları kullanacak. ULART Planı Los Angeles Meclis Üyesi Monica Rodriguez, Santa Monica Dağlarını Koruma Derneği aracılığı ile Dağ Rekreasyon ve Koruma Yetkilileri üyesi Sarah Racson ve peyzaj mimari firması Studio-MLA’den Mía Lehrer tarafından yönetiliyor.

ULART Meclis Üyesi Rodrigues “...bu plan, nehir akarsu kollarının etrafında yaşayan 625,000’den fazla nüfusun ihtiyaçlarını karşılayacak 300’den çok açık alan fırsat sahalarını kullanıyor...” diye belirtiyor.

MRCA çevre eşitliği memuru olan Rascon, plan sürecinde bölge belediyesinden, topluluk liderlerinden ve belediyeye bağlı olmayan organizasyonlardan bilgi alarak çalışıldığını belirtiyor.

İnsanlar tarafından kullanılacak alanların dışında, bölgede gerçekleşen kuraklıklara karşı doğal sistemler dahil edilerek planlar yapılıyor. Studio-MLA Altyapı Bölümü yöneticisi ve direktörü Jam Dyer “...ULART Planı ile yaban hayatı korunarak 1600 kilometreden fazla yeşil sokaklar ve yollar oluşturulacak…” diye belirtiyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)