Kırsal Alanda Bir Çekim Noktası

Bourguignon Quentin, Delebecque Marin ve Doin Luc, kiliselerin çan kulesini andıran bir enstalasyon tasarladılar. Pastoral Symphony Installation, gerek formu gerekse misyonuyla kırsal alanda bir çekim noktası oluşturuyor. Yerel değerleri yansıtan enstalasyon, kırsal dünyaya bir deneyim fırsatı sunuyor.

Fransa’nın Valbeleix komününün Sancy kırsalında yer alan Pastoral Symphony Installation, Horizon “Art Nature” adlı çalışmanın 16. bölümü olarak tasarlanıyor. Enstalasyon farklı yönleriyle kırsal dünyayı oluşturan peyzajı, kullanıcıları, çeşitliliği, bina alışkanlıklarını, ekolojiyi ve turizm gibi çeşitli çağdaş ilke ve sorunları araştırıyor.

Çan Kulesi

Enstalasyon Tasarımı

Enstalasyonun çan kulesini sembolize eden formu hem zamansal hem de fiziksel olarak merkeziyeti vurguluyor. Buradaki odak noktası, Sancy’nin ana karakterini oluşturan kırsal etkinliği öne çıkarıyor. Kırsal peyzajın temel unsuru olan meraların yanından birçok insan geçip giderken az sayıda insan olarak konaklıyor. Kırsal arazinin ortasındaki çan kulesi, bu tarımsal alanlara, gelişimlerine ve dönüşümlerine bakmanın yollarını sorguluyor.

“Pastoral Symphony” (Pastoral Senfoni), çan kulesinin ilk örneğini ifade eden bir mikro mimari olarak geliştiriliyor. Enstalasyon, çevredeki köylerde halihazırda var olan çan kulelerini yansıtıyor. Çan kulesinin formu mevcut örneklerden yola çıkılarak şekilleniyor.

Çan Kulesi

Sürdürülebilir Bir Kule Tasarımı

Ahşap strüktür ile inşa edilen çan kulesinin duvarları samanla dolduruluyor ve bunun üzerinde geleneksel bir ahşap çatı yükseliyor. Pürüzsüz geometrik hacim, uzaktan bakıldığında heykelsi bir görünüm sunuyor. Cephenin dolu boş deseni ise yaklaştıkça keşfedilen bir grafik ritim oluşturuyor. İç kısımda ise ziyaretçileri saman balyalar, ahşap strüktür ve çan kulesi karşılıyor.

Çan Kulesi

Çan, ziyaretçilerin kırsal dünyada bir aktör olmasına fırsat sunuyor. Doğrudan strüktüre asılan çanlar bir halat ile harekete geçiriliyor ve “Pastoral Symphony” (Pastoral Senfoni) denen ambiyansı oluşturuyor. Bu ortam çevredeki ziyaretçileri, çalışanları ve canlıları bir araya getiriyor. Çan sesi kırsal dünya için adeta bir marş olma anlamı taşıyor.

Enstalasyonun inşasında kullanılan yerel kaynaklardan ahşap ve saman, tarımsal kimliği sürdürüyor. Saman balyalar ve keresteler, 25 kilometreden daha yakın bir mesafede bulunan yerel üreticilerden temin ediliyor. Tasarımcılar mikro mimarinin hayata geçirilmesini, doğal çevreyi keşfetmenin bir yolu olarak görüyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)