EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Klimanın mucidi Willis Carrier’a Teşekkür Mesajları Yağıyor!

Yazın gelmesiyle birlikte sıcak havalardan bunalanlar, klimanın mucidi Willis Haviland Carrier’a, sosyal medya mesajlarıyla teşekkür ediyor.

Özellikle Adana, Antalya, Mersin gibi illerde sıcaklıkların hissedilir olmaya başladığı mayıs ayından bu yana, Carrier’a klimayı icat ettiği için teşekkür eden, cennetlik olduğunu yazan, dualar eden, hakkını nasıl öderiz? diye soran binlerce mesaj paylaşıldı. Eğlenceli mesajlara yorum ve beğeni yağdı.
 
 https://twitter.com/alarko_car...
 

Modern klima, 1902 yılında New Yorklu elektrik mühendisi Willis Carrier tarafından icat edildi.
 
Willis Haviland Carrier, 26 Kasım 1876 tarihinde New York’ta doğdu. 1901 yılında Cornell Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünden master derecesiyle mezun olan Carrier, çalıştığı Buffalo Forge şirketinin müşterisi Sackett-Wilhelms’in matbaasında ortam ısısına bağlı olarak bazı sorunlar yaşanması üzerine, içerideki sıcaklık ve nem düzeyinin sabit tutulması gerektiğini gördü. Sorunun çözümü için klima üretmek üzere çalışmalara başladı. Willis Carrier, klimayı icat etmek için, haftalık 55 saatlik mesaisine ek olarak herhangi bir ücret almadan çalışmayı sürdürdü. Nihayet, 17 Temmuz 1902 tarihinde sistemin çizimlerini tamamladı. 1902 tarihli iklimlendirme sistemi tasarımı, nem kontrolünü de geliştirdiği için iklimlendirme sanayisinin doğuşu anlamına geliyor. 
 
 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)