LEED Platin Sertifikası Alan İlk Sürdürülebilir Sinagog

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Yerel stüdyo Field Architecture tarafından tasarlanan Palo Alto'daki bir sinagog olan Congregation Kol Emeth'in sürdürülebilir özellikleri arasında bir fotovoltaik dizi ve hurda ahşaptan yapılmış bir kafes yer alıyor. Sürdürülebilir mimari sinagog kompleksi evler, otoyol ve mezarlıklarla çevrili üçgen bir alanda yer alır.

1960'larda kurulan cemaat, orijinal binasını geride bırakmıştı ve mülkiyetini yeniden düşünmesi için Palo Alto'nun Field Architecture'ı görevlendirdi. Ekip "Sinagog mülkünü sürekli gelişen ruhani bir sığınağa dönüştürmemiz için bizi görevlendirdi. Ekolojik sorumluluğu kucaklayacak ve topluluğunun günlük yaşamdaki manevi uygulamalarını teşvik edecekti." dedi. 

Congregation Kol Emeth

Mimarlar avlular ve bahçelerle serpiştirilmiş, ahşap ve çelikle çerçevelenmiş bir dizi tek katlı bina tasarladı. Daha büyük hacimler sıva ile kaplanmış. Sürdürülebilir mimari örneklerden yapılar birlikte L şeklinde bir plan oluşturur ve toplamda yaklaşık 1.658 m2'dir. Bir hacim ana sığınağı tutar ve bir çocuk alanı, bir kütüphane ve tuvaletlerle çevrilidir. Diğerinde sosyal salon, mutfak, derslik ve salon içerir. Üçüncü bir bina ofisleri, sınıfları ve küçük bir sığınağı kuşatır.

Congregation Kol Emeth

Ayrıca 3.855 m2 büyüklüğünde bir yer altı otoparkı bulunur. Çatı katındaki bir fotovoltaik dizi, kampüs için gereken tüm gücü üretir. Mimarlık stüdyosu, net sıfır enerji elde edildiğini ve toplanan yağmur suyunun sulama için kullanıldığını söyledi. Ekip sürdürülebilir mimari projenin US Green Building Council'den LEED Platin sertifikası alan ilk sinagog olduğunu söyledi.

Congregation Kol Emeth

Sürdürülebilir mimari örneklerden binaları görsel olarak birleştirmek için çeşitli unsurlar kullanıldı. Ekip bir cephenin ana kutsal alan ile sosyal salon binasını birbirine bağladığı, kompleksin batıya bakan çevresinde geniş camların önünde ahşap bir kafes oluşturdu. Kurtarılan her ahşap parçası içeride özel aydınlatma koşulları oluşturmak için yapının çelik çerçevesine dikkatlice monte edildi.

Congregation Kol Emeth

Ekip "Aralığı, yönlendirmeyi ve dönüşü optimize etmek için parametrik araçlarla tasarlanan kafes asırlık bir geleneğe modern anlam katıyor." dedi. Diğer bir birleştirici unsur kutsal alanda bulunan dalgalı bir kanopi ve bitişik bir avludur.

Congregation Kol Emeth

Huş ağacı kontrplaktan yapılan gölgelik, Yahudi düğünlerinde bir gelin ve damadın altında durduğu geleneksel gölgelik yapısı olan bir chuppah'a atıfta bulunduğu için sembolik bir anlama sahip. Sürdürülebilir mimari kompleksin tamamında ekip, ahşap ve taş gibi topraksı malzemeler kullandı. Bu yüzden sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Kutsal alanda meşe döşeme ve oturma yerlerinin yanı sıra aralarına perde çekilmiş traverten ark taşları bulunur. Ekip gün ışığı aydınlatması ve dış mekanla bağlantı sağlamak için çatı pencereleri, asma katlar ve sürgülü cam duvarlar gibi "basit ama etkili" unsurları bir araya getirdi.

Ekip "Havadar ve davetkar alanlar, iç ve dış mekanlar arasında kolayca hareket ederek cemaati hem fiziksel hem de görsel olarak doğal dünyaya bağlar." dedi. 

Peyzaj tasarımda önemli bir faktördü. Ekip ön cephe boyunca yerel bitkilerle "yaşayan bir habitat" oluşturdu. Yağışın az olduğu zamanlarda, bahçeler önceden sahada toplanan ve depolanan yağmur sularıyla sulanır. Congregation Kol Emeth, AIA'nın San Francisco bölümünden 2022 tasarım ödülü kazandı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)