Libya'nın Milyar Dolarlık Konut Geliştiricileri Türkiye'ye Geliyor

Libya'nın önde gelen milyar dolarlık konut geliştiricileri, Türk yatırımcı ve ihracatçılarıyla buluşmak için Türkiye'ye geliyor. 300'ün üzerinde dev kamu ve özel gayrimenkul geliştiricileri ve inşaat şirketleri, belediye başkanları, mimarlar ve mühendisler 3-4 Ekim'de İstanbul'da buluşacak. 'Urbanexpo Forum', Libya İskan ve İmar Bakanı Müh. Abubaker Ghawi, Libya Ticaret Odaları Genel Birliği Başkanı Mohamed Raed'in katılımıyla İstanbul'da Elite World Europe'da gerçekleştirilecek. 

Dev firmalar, Türk inşaat malzemesi üreticileri ve üyeleri arasında Teknik Yapı, Ege Yapı, Ağaoğlu ve Özyurtlar gibi markaların bulunduğu İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ile de buluşacak. INDER Başkanı Nazmi Durbakayım'ın bir konuşma yapacağı 'Urbanexpo Forum'da, Gayrimenkul Uluslararası Tanıtma Derneği (GİGDER) Başkanı Faruk Akbal da sektör finansmanı üzerine bir konuşma yapacak. Etkinliğin ana sponsoru, Libya'nın en büyük özel sektör holding şirketlerinden biri olan Rahma Group. Şirket, organizasyonda elde edilecek imkanlarla, İstanbul merkezli çok çeşitli ticari, konut ve endüstriyel projeleri dahil ederek faaliyetlerini genişletebilir ve iştiraklerinin bilgiye erişmesini sağlayabilir. Rahma Group şu anda Libya'nın batı bölgesindeki en büyük ticaret merkezini inşa ediyor. Organizasyonun altın sponsoru Alsahl Group Holding, endüstriyel pazarda, tarımsal ticarette ve diğer büyük sektörlerde 60 yılı aşkın başarısı ile tanınmakta. İnşaat sektöründeki 6 şirketi ile yapı malzemeleri üretimi ve gayrimenkul geliştirme yatırımları yapan holding grubu, 2 milyar doları aşan cirosu ile Libya pazarında önemli bir oyuncu. Organizasyonun gümüş sponsoru Engineering Group / Taskeen Real Estate Company, Libya'da tüm altyapı, yol, elektrik ve kanalizasyon şebekelerini yöneten ve lüks konutlardan uygun fiyatlı konutlara kadar binlerce yapıyı hayata geçiren bir şirket.

Libya hükümetinin altyapı ve kamu hizmetlerinin geliştirilmesine özel sektörün katılımını teşvik eden, 'Urbanexpo Forum'un stratejik ortağı olan LIDCO (Libya Kalkınma ve Yatırım Holdingi) gibi Libya'nın en büyük kamu kurumları ve üst düzey altyapı - üstyapı geliştirme firmalarının yanı sıra Libya Mimarlar ve Mühendisler Odası, Trablus Belediye Başkanı ve ülkenin önde gelen firmalarının başkanları da etkinliğe bizzat katılacak.

Gelen şirketlerin portföyü 30 milyar doların üzerinde

    ADD International Group ve Türk firması ICF Fuarcılık işbirliği ile düzenlenen etkinlikte, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin artırılması ve imzalanan altyapı-üstyapı projelerinin artırılması hedefleniyor. 30 milyar doları aşkın sermayeyi temsil eden 200'den fazla Libyalı üst düzey iş insanının organizasyonla ilgili olarak İstanbul'a geleceğini kaydeden ADD International Group CEO'su Mimar Ghaleb Gheblawi, organizasyonla ilgili olarak şunları söyledi: “İlk kez altyapı işlerinin yanı sıra üst yapı işlerine de öncelik verildi. Bu organizasyon, Türk konut sektöründe oluşan know-how'ın ihraç edilmesi açısından da çok önemli fırsatlar sunuyor” dedi. Gheblawi sözlerine şöyle devam etti: "İki ülke arasındaki iş birliğinin gerçekleşmesi, iş anlaşmalarının kesintiye uğramadan devam etmesi, Libya'nın sürdürülebilir kalkınma politikasını yeniden kazanması açısından da son derece önemli. Türk iş adamları, gittikleri her yeri canlandıran ve kazan-kazan anlayışına sahip bir iş kültürüne sahip. Libya topraklarında da durum böyle. Buradaki ihtiyacı ve fırsatları görmezden gelemeyiz. İş dünyası olarak, karşılıklı stratejik ve doğru adımlar atılırsa Libya'nın çok daha gelişeceğine ve ilerleyeceğine inancımız tamdır." 110 milyar dolarlık GSMH'ya sahip Libya ile Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin daha da gelişmesine ve dostluğun pekiştirilmesine katkı sağlayacağını söyledi. Etkinlikte Libya coğrafyasının ihtiyaç duyduğu yatırımların yüz yüze (B2B) görüşmelerle gerçekleştirilmesini umduklarını ifade etti.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)