​Mayıs 2017: Üsküdar İçin Kentsel Dönüşüm Vakti

EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Sinem Bircan, yapımı yıllarca süren raylı sistemler, Harem otogarının Dudullu’ya taşınması projesi ve geniş kapsamlı meydan düzenlemeleri gibi projelerle yıllardır değişim içinde bulunan Üsküdar’da, “Üsküdar Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Revizyon Nazım İmar Planı” ile kentsel dönüşümün başlatıldığını belirtiyor.

EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Sinem Bircan, uzun zamandır gündemde olan Üsküdar’ın kentsel dönüşümü konusunda somut adımların atılmaya başlandığını kaydediyor. Bircan, ilk adımın Mart 2016 itibariyle Üsküdar’da kentsel dönüşüm sürecinin başlamasını sağlayan 1/5000 ölçekli “Üsküdar Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgeleri Koruma Amaçlı Revizyon Nazım İmar Planı”nın İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde oy çokluğuyla kabul edilmesi olduğunu belirtiyor. Eylül ayına gelindiğinde ise birinci etap için planın mecliste onaylandığını söyleyen Bircan, bir hafta içinde askıya çıkacak olan imar planının akabinde, Mayıs 2017’de Çamlıca’da Pilot bölge’ olarak tanımlanabilecek bir bölgede ilk uygulamanın başlamasıyla Üsküdar Belediyesi’nin yerel halka kentsel dönüşümün önemini anlatmaya başlayacağını kaydeden Bircan, ardından depreme karşı güvenli, estetik ve yenilenmiş bir Üsküdar için çalışmalarını başlatılacağını belirtiyor.

16 mahalleyi kapsıyor

Onaylanan imar planına göre üç etapta tamamlanması planlanan ve 16 mahalleyi kapsayan dönüşüm sürecine, geri görünüm ve etkilenme bölgesi olarak belirtilen bölgenin tamamının plana dahil edildiğini söyleyen Bircan, geri görünüm bölgelerinde 4+2 kata, etkilenme bölgelerinde ise 5+2 kata çıkarılan imar planıyla dönüşen yerlerde maliklerin yerinde kalmalarının amaçlandığını ifade ediyor. Bu sürecin tamamen maliklerin isteklerine göre yönetileceğini belirten Bircan, kentsel dönüşüm kanunundaki 2/3 çoğunluğun sağlanması şartı aranacağını söylüyor. Yerel halka taşınma ve kira yardımı da yapılacağını kaydeden Bircan, en büyük avantajın belediyenin arazisi olan yaklaşık yedi dönümlük bir alana TOKİ tarafından yapımı başlanan ve 181 bağımsız bölümden oluşacak rezerv konut alanı olduğunu belirtiyor. 

Bununla birlikte, bölgede yer alan ve yaklaşık 43.000 metrekarelik bir rezerv konut alanının  daha planlandığını ve proje aşamasında olduğunu söyleyen Bircan, bu alanda oluşturulacak konutlara vatandaşların kira ödemeden yerleştirilip evleri tamamlanana kadar ikamet etmelerinin planlandığını ifade ediyor. Uzun soluklu bir süreç olan bölgesel dönüşüm planında, kirasız konut kullanımının süreci kolaylaştıran bir teşvik olduğunu dile getiren Bircan, evlerini kendileri yapmak isteyen bina sahiplerine ise devlet destekli düşük oranlı kredilerle destek sağlanacağı bilgisini veriyor.

Yeni değil, yenilenmiş bir Üsküdar

Kentsel dönüşümle birlikte Üsküdar’ın nasıl bir çehreye sahip olacağı konusunun da büyük önem taşıdığını belirten Bircan, yeni yapılacak yapılarda üç konuda taviz verilmeyeceğini söylüyor. Bircan, bununla ilgili olarak Üsküdar’da baskın olan geleneksel mahalle kültürünün bozulmaması için site şeklinde yapılara izin verilmeyeceği, binaların otoparklı olmasına dikkat edileceği ve yeni yapıların dış cephe düzenlemelerinde estetik açıdan benzer görünüm oluşturulacağını ifade ediyor.

Planda yer alan üç etabın ilkinde Yavuztürk ve Bahçelievler mahallelerinin tamamı ile Küçüksu ve Hekimbaşı mahallellerinin bir kısmının bulunduğunu söyleyen Bircan, ikinci etapta Mehmet Akif Ersoy ve Güzeltepe mahallellerinin tamamı ile Ferah, Çengelköy, Kirazlıtepe,  Küplüce, Kandilli ve Kuleli mahallelerinin bir kısmı, üçüncü etapta ise Burhaniye, Kısıklı, Kuzguncuk ve İcadiye mahallellerinin bir kısmının yer aldığını belirtiyor.

Hali hazırda yapımı devam eden raylı sistemler, Çamlıca Cami, tüm televizyon vericilerini toplayacak kule inşaatı, Harem otogarının Dudullu’ya taşınması projesi ve semtin merkezindeki meydanların düzenlenmesi projeleriyle Üsküdar’ın son yıllarda değişim ve dönüşüm içinde olduğunu ifade eden Bircan, kentsel dönüşüm sürecinin Üsküdar’da daha epey bir süre devam edeceğini, şu an zaten değerli olan konut metrekare birim fiyatlarının ise önümüzdeki dönemlerde daha da artış göstereceğini kaydediyor.

EVA Gayrimenkul Değerlendirme Danışmanlık Hakkında: 

EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık AŞ, gayrimenkul sektörün uzman isimleri tarafından 2008 yılında kuruldu. EVA, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yetkilendirilen Değerleme Şirketlerinden olup ayrıca, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK)  tarafından finans kurumlarına,  “gayrimenkul, gayrimenkul projesi veya bir gayrimenkule  bağlı hak ve faydaların değerlemesi” hizmet verme yetkisine sahip şirketler arasındadır. Ayrıca uluslararası bir kurum olan RICS (Royal Institution of Chartered Surveyors) tarafından Türkiye’de “Regulated by RICS” olarak ünvanı verilen ilk kuruluştur.

EVA  Değerleme,   2011 senesinde Euromoney tarafından Değerleme Konusunda Türkiye En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması, 2013 senesinde Türkiye’nin En İyi Danışmanlık (Best Real Estate Advisory-Overall), En İyi Araştırma (Research) ve En İyi Değerleme (Valuation) Firması ödüllerinde, 2014 senesinde ise “Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Araştırma Firması" ödülüne layık görülmüştü. Ayrıca uluslararası International Property Awards, EVA Gayrimenkul Değerleme Danışmanlığı 2013-2014 senesi ödüllerinde "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması" ve "Avrupa'nın En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması";  2014 ve 2015 senesinde ise arka arkaya tekrar tekrar "Türkiye’nin En İyi Gayrimenkul Danışmanlık Firması"  olarak seçmiştir.

EVA Gayrimenkul Değerleme, her türlü gayrimenkul ve gayrimenkule dayalı hak ve faydaların değerlemesi, makine ve ekipman değerlemesi hizmetleri vermekte, gayrimenkul projelerinde fizibilite, şerefiyelendirme, yer seçimi analizi, çalışmaları yapmakta, en iyi ve en verimli kullanım etütleri hazırlamakta, finansal kurumlar için kredilerde yatırım ilerleme raporları hazırlanması hizmetleri vermektedir. Şirketin ortakları ve Yöneticileri arasında Türkiye’nin ilk  SPK Lisanslı Değerleme Uzmanlarından Cansel Turgut Yazıcı, Özdil Şahin, Özhan Yurtseven ve Zuhal Balsarı bulunmaktadır. Şirketin Türkiye Otel Sektörü Pazar Analizi Raporu, Türkiye Alışveriş Merkezleri Potansiyeli Analizi raporları gibi yayınlanmış sektörel araştırma raporları vardır


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)