Mayıs Ayında Düşen Yabancıya Konut Satışının Önümüzdeki Aylarda Artması Öngörülüyor

TÜİK rakamlarına göre Türkiye genelinde Mayıs ayında 113 bin 276 konut satışı gerçekleşti.  Konut satışlarında İstanbul 18 bin 435 konut satışı ve %16,3 ile en yüksek paya sahip oldu. Verileri değerlendiren Fenercioğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu, Mayıs ayında özellikle yabancıya satışta düşüş olduğunu ancak bu rakamların önümüzdeki aylarda artacağını öngördüklerini açıkladı.

TÜİK verilerine göre, Türkiye genelinde konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %7,7 azalarak 113 bin 276 oldu. Konut satışlarında İstanbul 18 bin 435 konut satışı ve %16,3 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul'u 11 bin 196 konut satışı ve %9,9 pay ile Ankara, 6 bin 158 konut satışı ve %5,4 pay ile Antalya izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 18 konut ile Ardahan, 38 konut ile Hakkari, 55 konut ile Bayburt ve Tunceli oldu.

Yabancılara Mayıs Ayında 3 bin 167 Konut Satıldı

Konut satışları Ocak-Mayıs döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %16,3 azalışla 482 bin 143 olarak gerçekleşti. Yabancılara Mayıs ayında 3 bin 167 konut satışı gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %46,9 azalarak 3 bin 167 oldu. Mayıs ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %2,8 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı bin 245 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya'yı sırasıyla 934 konut satışı ile İstanbul ve 249 konut satışı ile Mersin izledi. Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldı. Mayıs ayında Rusya Federasyonu vatandaşları Türkiye'den 991 konut satın aldı. Rusya Federasyonu vatandaşlarını sırasıyla 503 konut ile İran, 175 konut ile Ukrayna ve 129 konut ile Almanya vatandaşları izledi.

İkinci el ve ipotekli konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre azalış gösterdi

Türkiye genelinde ilk el konut satış sayısı, Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %4,7 artarak 34 bin 413 oldu. Toplam konut satışları içinde ilk el konut satışının payı %30,4 oldu.  İkinci el konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %12,3 azalış göstererek 78 bin 863 oldu. Toplam konut satışları içinde ikinci el konut satışının payı %69,6 oldu. Türkiye genelinde ipotekli konut satışları Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %6,3 azalış göstererek 27 bin 476 oldu. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı %24,3 olarak gerçekleşti. 

Fenercioğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu

Verileri değerlendiren Fenercioğlu A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Aycan Fenercioğlu, “Mayıs ayı verilerine göre özellikle yabancıya satışta düşüş gözlemleniyor. Bu düşüş seçim dönemi ve oluşan belirsizlik ortamından kaynaklandı. Önümüzdeki aylarda yabancı satışın tekrar artacağını öngörüyoruz. Öte yandan ipotekli satışların da aynı şekilde banka faizleri doğrultusunda artacağı beklentisi var. Faizler bankaların istediği oranlarda ve piyasa şartlarına göre şekillenirse yeniden bir talep artışı yaşanacaktır. İkinci el konuttaki satışların sebebi de piyasadaki olağan duraklamanın yansıması. Ama önümüzdeki yaz ayları özellikle sonbahardan sonra konut satışlarındaki tüketimde artış yaşanacaktır.” şeklinde konuştu. 


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)