Mesh Uygulamaları 1: Murat Karaman Öğrenci Merkezi

Alataş Mimarlık, İstanbul, 2016
Genmesh İkincil Çatı- Cephe Uygulaması

İstanbul’da Robert College Arnavutköy kampüsü içerisinde yer alan Murat Karamancı öğrenci merkezi iki oturumlu olarak her gün 1.200 öğrencinin yemek yediği bir yemekhane, kafeterya, öğrencilerin boş vakitlerini geçirmek ve çalışmak için bir araya geldikleri etüt merkezi olarak hizmet veren toplantı ve farklı organizasyonları gerçekleştirebilecek esneklikte bir yapı olarak  tasarlanmış.

2016 yılında Alataş Architecture tarafından tasarlanan, Murat Karamancı Öğrenci Merkezi  içinde bulunduğu yeşil habitat ile uyum içerisinde tasarlanmış. Malzeme seçiminde gösterilen hassasiyet de yapının doğa içinde kaybolmasını sağlamakta. Geçirgen, hafif malzemeler kullanılarak yapının yarı-şeffaf bir perde olarak algılanması amaçlanmış. Bu sayede binanın dışındaki doğal örtü ile binanın iç mimarisi uyum içinde bir arada durabilmekte. 

Sürdürülebilir bir proje olarak tasarlanan Murat Karamancı Öğrenci Merkezi’nde, bu stratejiye uygun malzemeler tercih edilmiş. Yapının temel malzemesi çelik. Asma katın yapısal kurgusu ve saçaklar sağlamlığı arttıran detaylar olarak eklenmiş. Yapıyı oluşturan uzay kafes sistemi, asma kattan çıkan çelik kolonlar ile desteklenmiş. Çatı örtüsünde kullanılan polikarbonat katman, yapının sağlamlığını arttırmakta.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)