​Mithat Paşa Çarşısı: Geleneksel Osmanlı Çarşılarının Özelliklerini Taşıyan Pazar…​

Geleneksel Osmanlı Çarşılarının Özelliklerini Taşıyan Pazar…

Bir diğer ismiyle Al-Taweel Çarşısı, Osmanlı padişahı Sultan Abdülhamid tarafından 7 bin metrekare üzerine konumlandırılarak inşa edilmiş kapalı ve açık bölümlerden oluşan tarihi bir pazardır. Resmi tatil olan Cuma günleri dışında her gün açık olan pazarda, giyecek, yiyecek ve her türlü eşyayı bulmak mümün.

Her ne kadar geçtiğimiz yıllarda pek ziyaretçi alamamış olsa da, Suriye’deki en önemli turistik pazarlardan biridir. İsmini daha sonradan renovasyonuna ön ayak olan Osmanlı dönemindeki Suriye Valisi Mithat Paşa’dan alır. Geleneksel Osmanlı çarşılarının özelliklerini taşıyan pazar, Kapalı Çarşıyla kıyaslandığında çok daha modern ve düzenli bir görünüme sahiptir. Bunun sebeplerinden biri de sonradan gördüğü renovasyonlar ve tabiki de inşa edildiği dönemin mimari anlayışıdır.

Çevresindeki tarihi dokuyla bütünlük oluşturan ve eski binalar ve sokaklara bağlantılarıyla çarşı gerçek bir Osmanlı alış-verişi deneyimi yaşamak için gelen binlerce yerel ve turistin ziyaretini almaktadır.Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)