Modern Ahşap Bir Tasarım "Sporx"

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
İnsanlar çelik, beton ve nihayetinde çevre dostu olmayan inşaat malzemeleri yapmayı öğrenmeden önce her şeyi sürdürülebilir ve yenilenebilir doğal malzemelerden inşa etti. Norveç'in Drammen kentindeki sürdürülebilir mimari proje SporX ofis binası, tamamı ahşap olan sürdürülebilir tasarımı geri getirdi.

Sürdürülebilir mimari yapı, eski yapı tekniklerini sürdürülebilir bir gelecek hayalleriyle birleştiren 10 katlı büyüleyici bir tasarıma sahiptir. Vestaksen Eiendom AS tarafından Betonmast Buskerud-Vestfold, Degree of Freedom, Rambøll, Zinc ve DARK Arkitekter iş birliğiyle geliştirilen bu bina tamamen ahşaptan inşa edilmiş. İki parçalı bina gövdesi, birbirine kenetlenen bir bağlantı oluşturarak camla birbirine bağlanmış. 

Sporx

Sürdürülebilir mimari binanın alt kısmında ortak çalışma alanları, toplantı odaları, restoranlar ve daha fazlasının bulunduğu iki kat yüksekliğinde alanlar mevcut. Bu çeşitli mekansal bağlantılar oluşturur. Yerli malzemeler de kullanılmış. Ayrıca inşaatta ahşabın kullanılamadığı durumlarda çevre dostu malzemeler kullanılmış. Sürdürülebilir mimari yapıda sürdürülebilir mimaride kullanılan malzemeler tercih edilmiş. Birinci kat, geri dönüştürülmüş cam ile dökülmüş bir beton zemine sahiptir.

Sporx

Büyük bir bisiklet park yeri de tasarıma entegre edilmiş. Hemen bitişiğindeki Drammen tren istasyonu sayesinde binanın toplu taşıma araçlarına kolay erişimi var. İç mekan, kat planını değiştirmeyi kolaylaştıran bir sistem düzeninde düzenlenmiş. Bu, binayı şekillendirilebilir ve değiştirilebilir hale getirerek tasarımın gelecekteki ihtiyaçları karşılayacak şekilde ölçeklenmesini sağlar.

Sporx

Özellikle kentsel ortamlarda birçok mimar, yangın güvenliği nedenleriyle ahşap kullanmaktan kaçınır. Ancak DARK Arkitekter, yangından korunmanın yeni yollarını bulmak için yangın mühendisleri ve yalıtım üreticileriyle birlikte çalıştı. Bu daha önce imkansız olan ahşap yapıların inşa edilmesini mümkün kıldı.

Sporx

Aslında binanın içinde ahşap görülebilir. Ahşabın sıcaklığı anında zengin bir atmosfer yaratır. Binanın her katında insanlara sıcak bir ortam sağlanmış. Bu 10 katlı bina, ahşabın neler yapabileceğinin ve daha iyi bir gelecek inşa etmek için sürdürülebilir modern tasarımda nasıl kullanılabileceğinin güzel bir örneğidir. Bu yüzden yapı sürdürülebilir mimari örneklerinden biridir.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)