Modüler Yapı Sistemine Sahip Kanopiler: Yapay Solunum Palmiyeleri

MASK Architects tarafından tasarlanan “Oasys+Sistem" adı verilen “yapay nefes alan palmiye modüler yapı sistemi”, 67 ülkeden 1.570’ten fazla katılımcının katıldığı küresel bir tasarım yarışması olan "Cool Abu Dhabi"nin on kazananından biridir. Cool Abu Dhabi Challenge, iklim değişikliğiyle mücadele için yaratıcı fikirleri çekmeyi ve AbuDhabi'nin önemli ölçüde daha sıcak bölgelerinde kentsel ısı adası etkisine çözümler sağlamayı amaçlıyor.

The Artificial Breathing Palm Modular Structure System
Mimarlıkta Modüler Sistem Örnekleri

Baş Mimar The 'Oasys', şehrin ortasında yer alan ve bir vaha olarak tahsis edilen alanı, Abu Dabi sakinleri için konforlu ve yaşanabilir alana dönüştürüyor. Tasarımcılar, gelişmekte olan toplumda bu tür alanların yaratılması için böyle bir önlemin alınması gerektiğini görüyor ve anlıyorlar. Abu Dabi, canlı ve çeşitliliğe sahip şehrini büyütmeye çalışırken, aynı zamanda turizm, eğitim, finans ve kültürde Abu Dabi'nin gelişmesine izin veren, büyüyen endüstrilere sahip olduğunu gösteriyor. Bu nedenle, iklim değişikliğinden kentsel gelişime ve topluma kadar tehditlerin kolaylığını görecek sektörler kadar kamu ve özel alanlar için de dış mekân termal konforunun önemli olduğu konusunda herkes hemfikir. Bu amaçla Oasys, Abu Dabi'de yaşayanları koruyan ve onların günlük rutinlerinde dış mekanları daha etkin kullanabilmeleri için yaşamlarını çevresel açıdan daha sürdürülebilir ve sağlıklı hale getiren bir vaha tasarlıyor.

Modüler Sistem Tasarımı
Palmiye Şeklinde Kanopi Tasarımı

Sürdürülebilir Modüler Sistem

Konut sakinlerinin dış mekanlarla etkileşime girme isteklerini artırarak sosyal ve fiziksel olarak çevreleriyle etkileşimde tutmak önemlidir. Bu nedenle, aşırı ısınan çevredeki alanlardan bir sığınak görevi görecek çok kullanımlı bir alan tasarlanıyor. Alanın ihtiyaç programında geçici pop-up standlar, kafeler, oturma alanları, sergi alanları, doğa inziva yerleri vb. bulunuyor. Oasis'te, bölgedeki bu tür ortamlarda karşılaştığımız modern kentsel ve sosyal mekân geliştirme sorunlarının tümüne cevaplar oluşturuluyor. Tasarım ısıya, UV ışınlarına, gürültüye ve rüzgâra karşı bir bariyer görevi görüyor.

Abu Dabi Sürdürülebilir Tasarım Örnekleri

Yapay Nefes Alabilen Palmiye Modüler Yapı Sistemi 'Oasys', gerçek bir vaha yaratmak için palmiye yapraklarından ilham alıyor. Tarihi ve modern tasarımın yerel kültürel mirası ve peyzajı ile temas halinde olmasının yanı sıra, çevredeki alanlardan benzersiz bir estetik görünüme sahip olduğunu zaten görebilirsiniz. “Oasis” tasarım konsepti, şehrin ortasında gerçek bir vaha yaratmanın yanı sıra, daha yeşil bir şehir yaratma ihtiyacından etkileniyor. Oasis, sadece bugün için değil, gelecek için de düşünülerek tasarlanıyor. Ayrıca mimarlar, şehri daha yeşil hale getirmek için “The Oasys tasarım konseptini” Abu Dabi çevresine dağıtmayı teklif ediyor. Modüler sistem, esnek ve değiştirilebilir tasarım çizgisinin yanı sıra, herhangi bir dış mekân işlevi olabiliyor; örneğin kolektif ve topluluk için dinlenme adaları veya sosyalleşme için merkezlere dönüşebiliyor.  Bunun yanı sıra, merkez noktaları ağı oluşturmak üzere kolayca çoğaltılabilen “Oasys” konsept mekanizmasına kolayca uyarlanır. Modüler tasarım, ölçeklenebilir olduğu için tüm ölçek ve ortamlardaki çeşitli ve çoklu alanlarda uygulanabilen avuç içi yapılarının gruplandırılmasına izin verir.

En Güzel Kanopi Örnekleri

Modüler Kanopileri ve İklim Kontrolü

Sistemin su depolama ve hayati ekipmanı barındıran temelleri, öncelikle soğutmanın gerekli olduğu belirlenen araziye kuruluyor. Kurulum modülleri ihtiyaç durumunda hemen toplanabilir. Ya da tam tersi, halkın serin havaya en çok ihtiyaç duyduğu Mayıs-Ekim aylarında da sorunsuz bir şekilde ayakta durabilir. Palmiye şeklindeki kanopilerinin altı, daha serin bir ortam yaratmak için havaya buğu püskürten nozullarla vurgulanıyor. Bu şekilde, Oasis bölgesindeki sıcaklık düşürülüyor ve kontrol edilebilir hale geliyor. Böylelikle serin ve nefes alan dış mekanlar yaratılıyor. Bunun yanı sıra, palmiye çatılarına yerleştirilen güneş panelleri ile güneş enerjisi toplanabiliyor. Vakıf konut depolama üniteleri ile elektriğin depolanabileceği gibi, çıkış noktalarında da dağıtılabiliyor. Aynı zamanda yapının dalları rüzgâr ve sese karşı koruma sağlıyor. Mimar bu palmiyeler yardımıyla, çevredeki tüm dış etkileri engellemek, rüzgâr ve gürültü olarak mekâna girmelerini engellemek istiyor. Bu şekilde sakin ve huzurlu bir ortam yaratmayı amaçlıyor. Ayrıca palmiye kanopilere ekstra ekolojik bir alan yaratmak için yapıyı çevreleyen ağaçlara da yer veriliyor. Bu ekolojik tasarım, aynı zamanda rüzgârı ve sesi saptırmaya, temiz hava oluşturmaya ve kuşlar için yaşam alanı ve sığınak sağlamaya yardımcı oluyor.

Sürdürülebilir Enstalasyon Örnekleri

Işık Kontrolü Sağlayan Kanopiler

Palmiye kanopilerin altına etkileşimli olacak ışıklar yerleştiriliyor; bu şekilde hava karardığında ışıklar yanıyor. Bu ışıklar duruma göre değişiyor ve böylelikle kişinin farklı ruh halleri için çeşitli ortamlar yaratıyor. Modüllerdeki mavi ışıklar gökyüzünü, sarı ışıklar Güneş'i ve yeşil de ekolojinin bir yansımasını temsil ediyor. Yapay Solunum palmiye modüler yapı sistemi, bir atmosfer görevi görecek, aynı zamanda sanat enstalasyonları, tasarım haftaları vb. için bir sergi alanı olacaktır. Buradaki atmosfer çocuklardan yaşlılara kadar bütün kullanıcıları heyecanlandıracak gibi görünüyor.

Mobil Taşınan Tasarım Örnekleri

Abu Dabi çevresinde aday gösterilen arazide vakıf üssü esnek modüler sistem tasarımının avantajı, gelecekteki gereksinimleri düşünerek temel tabanının tüm işlevsel teknik verileri (su, elektrik tedarik boruları ve çelik yapı) barındıracak olması, aynı zamanda bir temel ağı sağlamak için seçilen ve işaretlenmiş tüm arazilere dağıtılacak ve inşa edilecek olmasıdır. Kısaca, Abu Dabi çevresinde soğutma tasarımı için aday gösterilen tüm arazi alanlarında temellerin kurulması için bir hizmet sunuluyor. Belirlenen arazide temelleri inşa edip dağıttıktan sonra, arazi hazır bir temel şebekesine sahip olacak. Bu arada arazi herhangi bir kamu alanı olarak kullanılabilecek. Ayrıca site herhangi bir soğutma sistemine ihtiyaç duyduğunda bu sistemler hazırda bekletilecek. Temel ekipmanlarla (su, elektrik ve yapı gereksinimleri) kurulmuş temeller olduğu için, sistemi kurma süreci çok kolay ve hızlıdır. Yapılar geçici olabilse de kalıcı sosyal alanlar ve mekânsal bir alan yaratmak için onları ayakta tutabilmek önemlidir.

Esnek Modüler Sistem Mimarlık Örnekleri

Dal Parçaları Eklenerek Genişletilebilen Modüler Sistem

Kanopiler; A, B, C, D ve E olmak üzere 5 modül bazında farklı boyut ve ölçeklere sahiptir. Bunu göz önünde bulundurarak yapı, amaçlanan mekân için ihtiyaç duyulan ve gerekli olan her türlü varyasyona ayarlanabilmektedir. Tüm modüller farklı ölçekler ile birbirine bağlanarak benzersiz mekanlar yaratabilmektedir. Her modülü farklı varyasyonlarda gruplayabilir, her bir tasarım düzenini özelleştirebilir ve her alanda kullanım amacına göre ısmarlama bir kurulum yapabiliriniz. Bu işlevle tasarım ve kurulum, gereken herhangi bir alan boyutuna ölçeklenebilir. Bu durum, soğutma sisteminin gerekli olduğu Abu Dabi'nin herhangi bir alanında veya ülkesinde tasarımın mobil olmasını sağlar. Modüler branşman parçaları A, B,C,D ve E modülleri kullanılarak, aynı zamanda dış mekan konfor şartlarında farklı yükseklik gereksinimleri oluşturularak yükseklik çeşitliliği yaratacaktır.                                                                                                       

Modüler Sistem Mimarlık
Modüller
Modüler Sistem Ne Demek?

Temel, gelecekteki gereksinimleri düşünerek bir temel ağı sağlamak adına tüm seçilmiş ve işaretlenmiş arazilere dağıtılacak ve inşa edilecek tüm işlevsel teknik verileri (su, elektrik boruları ve çelik yapı) barındıracaktır. Temel, Oasys yapısının sisli soğutma sistemi ve çelik yapı elemanları için gerekli tüm donanıma sahiptir. Ayrıca bu temel, çatıda bulunan güneş panellerinden gelen su deposu ve güneş enerjisi kolektörü için ev sahipliği yapar.

İklim Kontrollü Tasarım

Yapıda Sis Soğutma Sistemi ile Sistem Bölümü

Çelik yapının ana gövdesi bodrum seviyesinde beton temel ile bağlantılıdır. Her Oasys sistemi, gövdenin ortasında ana çelik yapıya sahiptir. Ana çelik yapı ile birleştirilen ara bağlantı kirişlerinin tamamı orta kısımdan geçirilir. Bu nedenle cansız ve hareketli tüm yükler, gövdenin ana çelik yapısı ile merkezi olarak aktarılmaktadır.

Modüler Sistem Kesiti Örnekleri

Ana çelik yapı ile bitmiş kaplama malzemesi arasında boşluk oluşturmak için çift katmanlı bir yüzey oluşturuluyor. Boşluk, dış dote aydınlatma ekipmanı gereksinimlerini sağlıyor, aynı zamanda aydınlatma sağlıyor. Dış cephe kaplama malzemesi, derinlik algısı sağlayacak çift katmanlı boşluk ile %30 parlak-şeffaf malzemedir. Alt yüzeylere baktığınızda 26 adet özel desenli delikli ve ışıklı metal yüzeyler ile özel tasarlanan fanlı soğutma nebulizatör nozulu bulunmaktadır. Nozullar ve aydınlatma çemberleri, farklı varyasyon sağlamak için rastgele karıştırılır. Özel tasarlanmış soğutma nebulizasyon nozulu ve arazideki yüksek basınçlı buğulanma fanları, dış mekân verandasında sıcaklığı 30 dereceye kadar düşürmede son derece etkilidir. Bu buğulanma fanları, havaya ince bir su sisi bırakan eğlenceli sistemli özel tasarlanmış soğutma nebulizasyon nozulu ile donatılmıştır. Su sisi hava ile temas ettiğinde buharlaşarak nem veya zemini ıslatmanın artık etkileri olmadan maksimum soğutma sağlar. Yüksek basınçlı buğulanma fanları, vatandaşların aşırı sıcak ve nemli ortamlarda bile dışarıda sayısız saatler geçirmelerine yardımcı olur. Yüksek basınçlı sistemler kokuları ve tozu daha etkili bir şekilde kontrol edebilir. Sis, ayrıca çevredeki alanı tozdan, dumandan ve diğer yaygın kirleticilerden temizleyebilir. Yüksek basınçlı sistemler, bunaltıcı sıcaklıktan muzdarip evcil hayvanlara büyük bir rahatlama getirecektir. Oasys sistemimizde pille çalışan ve kendi kendine çalışan su zamanlayıcıları, ACP kontrolörü, akış ölçer, zaman, basınç ve sıcaklık sensörleri de mevcuttur. Akıllı sıcaklık sensörü sayesinde dış ortam konfor koşullarının ihtiyacına göre farklı yüksek basınçlar sağlayabilir. Tüm sistem teknolojik gelişmelerle (Akıllı telefon uygulamaları ve Arduino elektronik kartları) ayarlanabilir ve kontrol edilebilir olacaktır.

Enstalasyon Örnekleri

Farklı İşlevlere Sahip Kanopilerde Bireysel ve Grup Aktiviteleri

Modüler gruplar halinde kullanılabildiği gibi, aynı zamanda gerekli varyasyonlara ve kamusal alanda kullanıma bağlı olarak bireysel olarak da dağıtılabilir. Gördüğünüz gibi, gölgelik altı alan oturma, kafe, oyun alanı, açık okuma alanı vb. sosyal alanın birçok farklı işlevini sağlayabilmektedir. Böylece tasarım esneklik, genişleme seçeneği ile her türlü ihtiyacı karşılayacaktır.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)