NION, Frankfurt'un En Sürdürülebilir Mimari Ofisi Olmaya Aday

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
Yakın zamanda Alman ofis binası NION'un UNStudio tasarımı, daha fazla geliştirme ve inşaat için seçildi. Binanın kendi mikro iklimi vardır ve verimli tasarlanmış alanları birleştiriyor. Sürdürülebilir mimaride pasif sistemleri kullanan ve sosyal etkileşimi teşvik eden çok yönlü sürdürülebilir tasarım stratejileri kullanıyor.

Konumu kurulduğu 2005 yılından bu yana sürekli büyüyen Frankfurt'un hareketli bir bölgesi olan Europaviertel West'tedir. NION, geliştirilmekte olan kentsel dokuya dikkatlice dahil edilmiş. Alan, şehrin yeşil koridoru olan Europa Alley'in bir parçasıdır, bu nedenle bitki örtüsü tasarımın önemli bir parçasıdır. Ticari alanlardaki yeşil alanlar, yemyeşil teraslar ve çatı bahçeleri de dahil olmak üzere binanın içindeki ve dışındaki yemyeşil yeşillikler, bina sakinlerinin esenliğini destekleyen rahatlatıcı ve sağlıklı bir çalışma ortamı yaratıyor. Bu alanlar aynı zamanda bir mikro iklim yaratmanın ve yerel biyoçeşitliliği geliştirmenin bir aracı olarak da işlev görüyor.

Sürdürülebilir mimari proje dikey bir yeşil bantla birbirine bağlanan kesişen iki kesik hacimden oluşuyor. Bir yandan sürdürülebilir mimari tasarım yüksek, modern dış cephesi bölgedeki diğer ticari alanlarla bütünleşiyor. Diğer taraf ise parka bitişik ve yeşil bir terasa sahip. Yeşil bir dikey bant iki binayı birbirine bağlar ve çevre ile olan bağlantıyı güçlendiriyor. Ayrıca iki farklı boyuttaki şekil kentsel bağlamda var olan farklı yapı ölçekleri arasında bir bağlantı oluşturuyor.

UNStudio'nun en önemli düşüncelerinden biri titiz, iyi tasarlanmış ve sürdürülebilir bir çevredir. Bu sürdürülebilir mimari yapıdan iç tasarıma kadar binanın tüm yönlerini içeriyor. Örneğin, düşük karbonlu, yük taşıyan yapısı ve çevre dostu olması için önceden tasarlanmış modüler bileşenlere sahiptir. Sürdürülebilir mimari projenin kat planları, konut sakinlerinin iç alanlarını en üst düzeye çıkarmasına olanak tanıyor. Tasarımcılar ayrıca mobilyalar ve kaplamalar için sürdürülebilir ve geri dönüştürülebilir yapı malzemeleri kullanıyor.

Sürdürülebilir tasarımını desteklemek için NION, en son teknolojiye sahiptir. Bunlara enerji üreten fotovoltaik cepheler ve mikro iklimleri aracılığıyla biyolojik çeşitliliği destekleyen yeşil cepheler dahildir. Bina ayrıca sürdürülebilir mimaride pasif sistemleri kullanıyor. Yağmur suyu toplama sistemleri ve jeotermal ısıtma ve soğutma yoluyla çevresel kaynakları da kullanıyor. Sürdürülebilir pasif sistemlerin yanı sıra binadaki tesisat ve ekipmanlar da çevre dostudur. NION, enerji geri kazanımlı asansörler, LED aydınlatma ve talep kontrollü klima kullanarak enerji tüketimini optimize ediyor.

Genel olarak, bina ekolojik ve sosyal sürdürülebilirlik arasında bir denge kuruyor. Verimli, çevre dostu ve insan merkezli tasarım stratejileri açısından zengin binalar, çalışmaya ve etkileşime elverişlidir. Sürdürülebilir stratejiler yoluyla yerleşik refahı ve biyolojik çeşitliliği iyileştirmeye yönelik bütünsel bir yaklaşım, tamamlandığında burayı Almanya'nın en sürdürülebilir iş alanlarında biri haline gelecek.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)