North River Architecture'nın Tasarladığı Pasif Ev

Nüshet Çamuşoğlu / nushet@ekoyapidergisi.org
North River Architecture, Gallatin Pasif Evi'ni New York'un kuzeyindeki 18. yüzyıldan kalma bir çiftliğin uzantısı olarak tasarladı ve sahibinin üç çocuğu için iki kat yükseklikte bir oyun odası olarak mevcut bir ahırı kullandı. 2021'de tamamlanan sürdürülebilir mimari proje, New York'un kuzeyindeki Hudson Vadisi'ndeki Gallatin'de 163 dönümlük eski bir çiftlikte yer alıyor. Birçok meyve bahçesi ve üzüm bağıyla tanınan bölge, New York City'de kaçmak için popüler bir yerdir. 

Sürdürülebilir mimari örneklerden Gallatin Pasif Ev yakınlardaki Stone Ridge kasabasında bulunan North River Architecture tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiş. Stüdyo, belirli sürdürülebilirlik kriterlerini karşılayan binalara verilen bir ödül olan Pasif Ev (PHIUS) sertifikalı tasarımlarda uzmanlaşmış. 

İki katlı ev 315 metrekareyi kapsar ve dört yatak odasına sahip. Sürdürülebilir mimari evi oluşturan dikdörtgen hacmin uzun kenarlarında yer alan derin çıkıntılar, iç ve dış mekanlar arasında bir tampon oluşturur. North River Architecture zemin katta bir home ofis içeren bu katın geri kalanı öncelikle açık plan mutfak, oturma odası ve yemek odasından oluşturdu. Bu oda depolama alanını en üst düzeye çıkaran ve ev ile yakındaki bir ahır arasındaki kısmen kapalı bir avluya açılan gömme dolaplara sahip.

Gallatin Pasif Ev

North River Architecture "North River'ın kendi zanaatkarları ve yerel taşeronları tarafından inşa edilen evin orijinal detayları arasında kapsamlı özelleştirilmiş depolama ve doğrama işlerini içerir." dedi. Üst katta başka bir küçük ofis alanına ev sahipliği yapan ana süite ek olarak üç çocuk odası var. North River Architecture istenirse misafir odası olarak ikiye katlanabilen üst katta bir oyun odası da tasarladı.

Gallatin Pasif Ev

North River Architecture "Site tasarımı yeni sürdürülebilir mimari evi tamamen restore edilmiş bir 18. yüzyıl Hollanda ahırına bağlar. Artık çok amaçlı etkinlikler, çalışma, depolama ve en önemlisi ev sahibinin üç çocuğu için hava koşullarına dayanıklı bir rekreasyon alanı için yeniden tasarlandı. Bunu dıştan bezelye taşıyla kaplı geniş teraslarla ve içten bir okul odası/oyun odası ve çelik merdivenler aracılığıyla yapar." dedi. 

Gallatin Pasif Ev

Oyun odasıyla ahırı birbirine bağlayan bir köprü oluşturur. Eski ve yeni yapıları birbirine bağlayarak zemin katta kapalı bir dış mekan yaratır. Ahırın pürüzlü yüzeyleri evin geri kalanıyla bir zıtlık oluşturuyor. Ahşap yapısı ve kaplaması açık bırakılmış, yenilemenin bir parçası olarak kurulan yeni çelik merdivenle zıtlık oluşturuyor.

Gallatin Pasif Ev

Kompleks evden sadece birkaç adım ötede havuzlu ve saunalı bir havuz evine ve ayrıca ana ev için yarı müstakil bir garaj içerir. North River Architecture "Ahırın ötesinde müşteriler, bölgesel permakültür tasarımcısı Appleseed Permakültür ile de iş birliği yaptı. Orijinal tarihi çiftliğin merkezinde yer alan evi çevreleyen bahçeler ve meyve bahçelerinde çalıştılar." dedi.

Gallatin Pasif Ev

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)