Ödüllü proje Akasya Acıbadem AVM, İklimlendirme Sistemlemlerinde Enerji Verimliliği Yüksek Form’u Tercih Etti

Avrupa’nın en prestijli gayrimenkul ve mimari ödüllerinden biri olan “The European Property Awards 2012’de 5 yıldız alarak “ Avrupa’nın en başarılı projesi” seçilen Akasya Acıbadem alış veriş merkezi, ısıtma-soğutma ihtiyacını Form Şirketler Grubu’nun enerji verimliliği yüksek ve yeşil bina oluşumunu destekleyen Isı Pompası üniteleri ile sağlıyor.

Proje kapsamında Akasya AVM mağazalar kısmında toplam soğutma kapasitesi 6,000 kW olan 400 den fazla Amerikan Climate Master marka ısı pompası kullanılıyor. AVM içerisinde bulunan sinemalar kısmında ise toplam soğutma kapasitesi 650 kW olan 17 adet hava soğutmalı, doğalgazlı ısıtmalı Lennox marka paket klimalar kullanılıyor.


“ARI” sertifikalı CLIMATEMASTER ısı pompaları performansını garantiliyor

Amerikan AHRI Enstitüsü, Klima, Isıtma ve Soğutma Enstitüsü HVAC endüstrisi için sertifika programları yürütüyor. Bugün dünyanın her yerinde kontrolörler, müşteriler, AHRI’nin doğru ve tarafsız değerlendirmeleri neticesinde verdiği sertifikaları ile üretilen ürünlere güven duyuyor.

%100 Amerikan ürünü Climate Master Su Kaynaklı Isı Pompaları hem soğutma hem ısıtma ihtiyacını bağımsız olarak aynı anda sağlıyor. Çevre dostu soğutucu akışkan kullanımı nedeniyle verimliliği yüksek ve çevreyi koruyan sistemlerdir.

Isı Pompası sisteminde her birimin harcadığı enerji bedeli kendi faturasına gelir. Böylelikle birbirinden bağımsız alanlara sahip mekanların (AVM, ofis, otel ) iklimlendirilmesinde kullanıcılara önemli enerji tasarruf avantajları sağlar.

LENNOX Paket Klimalar ile mimaride estetik çözüm

Projede klasik hava soğutmalı paket klimalar yerine doğalgaz ısıtmalı paket klimalar tercih ediliyor. Bu sayede yüksek verim sağlanırken işletme maliyetleri önemli oranda düşüyor.

LENNOX marka paket klimalar bina içerisinde kapalı alanlara da yerleştirilebildiği için bina dışındaki estetik görüntünün de korunması sağlanıyor. Projede kullanılan 17 adet paket klimanın tamamı doğalgaz ısıtmalı olduğundan işletme maliyetlerini önemli oranda düşürüyor.

AVM içerisinde bulunan paket klimalardaki hava kalite sensörü sayesinde taze hava oranı, içerideki insan sayısına göre otomatik olarak ayarlanabiliyor. Bu sayede gereksiz taze hava alınmasının önüne geçilmiş olup önemli oranda enerji tasarrufu sağlanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)