“Ofislerde Mobilyalar ile Zemin Malzemeleri Bir Bütün Olarak Ele Alınmalı”

Günümüz yeni nesil ofislerde çalışma, dinlenme ve yeme içme fonksiyonları çok iç içe geçmiş ve esnek kullanımlara fırsat verecek şekilde tasarlanıyor. Bu nedenle döşeme kaplamalarının yoğun trafiğe dayanıklı, bakımı kolay ve ses emiciliği yüksek özellikte ürünler olması gerekiyor. Mekanın hedeflenen algıya ulaşması için yapı malzemeleriyle renkleri harmanlamak gerektiğinin altını çizen Ateco Zemin Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Işık, tasarım yaparken sadece malzemelerin değil, renklerin de amacına uygun seçilmesinin önemli olduğunun altını çizdi. 

Genel mekan tasarımlarında hedeflenen algıya ulaşmak için renkleri ve yapı malzemelerinin birlikteliği önemli bir kriter. Bu nedenle yer döşeme tasarımı yaparken sadece malzemelerin değil, renklerin de amacına uygun seçilmesi önemli. Bu farkındalıkla yeni nesil ofislerde çalışma, dinlenme ve yeme içme fonksiyonlarının çok iç içe geçtiğini söyleyen Ateco Zemin Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Işık, günümüzde ofislerin esnek kullanımlara fırsat verecek şekilde tasarlandığının altını çizdi. 

“Döşeme tasarımları mekana göre değişiklik gösterebilir”

Döşeme kaplamalarının yoğun trafiğe dayanıklı, bakımı kolay ve ses emiciliği yüksek özellikte ürünler olması gerektiğini aktaran Işık, “Mekanın hedeflenen algıya ulaşması için renkleri ve yapı malzemelerinin birlikteliğini renk bilgisi ile harmanlamak gerekir. Bu nedenle tasarım yaparken sadece malzemelerin değil, renklerin de amacına uygun seçilmesi önemlidir.  Bunun yanı sıra geniş ve dar alanlarda tercih edilecek döşeme tasarımları mekana göre değişiklik gösterebilir. Mekanın fonksiyonu, kullanıcısı, bu mekanda oluşturmak istediğiniz algı seçim kriterlerinizi belirler. 

Tasarladığınız mekanın dinamik mi yoksa statik mi olacağı da seçeceğiniz renkleri belirleyecek önemli bir kriterdir” dedi.  Mobilya seçiminin de iç mekan tasarımının en önemli parçası olduğunu aktaran Işık, “Tasarladığınız çevre ile uyumlu fonksiyonel ve ergonomik ürünler tercih edilmelidir. Yer yer sanat objesi gibi kullanılacak, heykelsi mobilyalar da tasarım içinde yerini almalıdır. Öte yandan seçilecek karo halı veya LVT’lerin mekan tasarımını destekleyecek renk ve doku çeşitliliğine sahip olması gerekir. Ayrıca tüm ürünlerin içeriklerinin insan sağlığı etkileyecek kimyasalları kesinlikle içermemesi ve geri dönüştürülebilir olması kaçınılmazdır.”

Öte yandan karo halının sağladığı avantajların başında karo halı fiyatlarının ekonomik olduğunu söyleyen Ateco Zemin Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Işık, karo halıların uzun ömürlü bir kullanım sağlamasının da diğer bir olumlu özellik olduğunu belirtti.  Karo halının kalitesini belirleyen en önemli unsurun ise iplik olduğunu söyleyen Işık, “Aslına bakarsanız alana göre seçilen halının hav yüksekliği kullanım rahatlığı bakımından oldukça önemli bir kriter. Öte yandan karo halılar, ofis zeminlerini şık desenli bir yüzey ile buluşturuyor. Depolanması, nakliyesi, montajı ve değiştirmesi kolay olduğu için de tasarımcılar ve iş verenler tarafından tercih ediliyor. Yerinden sökülüp başka mekanlarda da kullanılabilme avantajıyla da tercih sırasında ilk sıralarda yer alıyor. Temizlik ve hijyen bakımında da yaşam alanlarında rahatlıkla kullanabilen karo halılar için Ateco Zemin, ürünlerinin çoğunda Polyamid (PA) iplik kullanıyor. Çünkü Polyamid, yıpranmaya karşı son derece dayanıklı olmasıyla leke ve kirlerin kolaylıkla temizlenmesine olanak tanıyor” dedi.  

Karo halıların renk çeşitliliğinin önemini de vurgulayan Ateco Zemin Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Işık, “Dünyada genel trendler neyse hemen Türkiye’ye yansıyor. Çevre duyarlılığı ön plana çıkan BREEAM sertifikalı, LEED sertifikalı ürünler Türkiye’de de araştırılmaya, tercih edilmeye başlandı. Bu güzel bir gelişme. Daha sağlıklı, daha ergonomik ürünlere ağırlık veriliyor. Renk kombinasyonları çok fazla kullanılıyor. Eskiden daha düz renkler, antrasit gibi koyu renkler kullanılırken şimdi daha canlı ortamlar yaratılıyor, gökkuşağı renkleri kullanılıyor. Ateco Zemin olarak bu alandaki en önemli özelliğimiz, çok geniş bir renk skalasına sahip olmamız. En önemli farkımız, çok farklı renkleri stoğumuzda ve bünyemizde bulundurmamız. Mesela bir projede renk kullanılacaksa hemen şunu derler, ‘Renk arıyorsanız Ateco’ya gidin, orada çok farklı, çok canlı renkler var’. Rakiplerimiz bile bunu söyler. Tabi başka firmalarda bu yok anlamında söylemiyorum ama bizdeki renk skalası biraz daha geniş. Son dönemde doğaya atıfta bulunan, doğayı anlatan desenler revaçta. Tabi biz de bu eğilimlere göre ürün gamımızı genişletiyoruz” dedi.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)