PAB Mimarlık UIA 2030 Award’da Finalist Oldu

PAB Mimarlık, Gökçeada Lise Kampüsü projesiyle, Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA)'nin UN-Habitat ile birlikte düzenlediği UIA 2030 Award'da finalist oldu. Kampüs projesi, 'Yeşil ve Kamusal Alana Erişim' kategorisinde Doğu Avrupa ve Ortadoğu bölgesini temsil etme hakkını elde etti.

Uluslararası Mimarlar Birliği (UIA)'nin, Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin oluşturulmasına katkıda bulunacak mimari projeleri teşvik etmek amacıyla, UN-Habitat ile birlikte düzenlediği UIA 2030 Ödülü her iki senede bir düzenleniyor. Ödüle dünyanın dört bir yanında tasarım kalitesini ispatlayan, inşa edilmiş ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri'ne uyum gösteren projeler katılıyor. Mimar ve Birleşmiş Milletler temsilcilerinden oluşan uluslararası jüri tarafından belirlenen finalistler altı farklı kategoride, beş farklı bölgeyi temsil ediyorlar.

Gökçeada Lise Kampüsü
Gökçeada Lise Kampüsü

PAB Mimarlık tarafından tasarlanan ve 2019 yılında kullanıma açılan Gökçeada Lise Kampüsü,  '"Yeşil ve Kamusal Alana Erişim" kategorisinde finalist oldu. Proje aynı zamanda, tüm ödül katagorilerinde Türkiye'yi ve Doğu Avrupa - Ortadoğu bölgesini temsil eden tek proje olmayı başardı. Her kategorinin kazananı, Haziran 2022'de Polonya'nın Katowice kentinde düzenlenecek BM-Habitat Dünya Kent Forumu'nda düzenlenecek ödül töreninde açıklanacak.

Farklı ölçekte ve fonksiyonda, birçok yapı ve kentsel tasarım projesine imza atan PAB Mimarlık, Gökçeada Lise Kampüsü Projesi'nin, yerel doku ve malzeme bakımından Gökçeada’nın karakteriyle bütünleşen yapısı, yerel kalkınma ve sürdürülebilirliğe katkısı, eğitim ve sosyal yaşantı bütünleşmesini amaçlayan kurgusu ile uluslararası ölçekte alternatif bir model olarak benimsenmesini amaçlıyor.

Lise Tasarım Örnekleri

Adadaki Hayatı Etkileyen ve Dönüştüren Bir Eğitim Yapısı: Gökçeada Lise Kampüsü

Nitelikli mimarlığın nitelikli eğitim için en önemli koşullardan biri olduğunu savunan, esnek mekan ve sosyalleşme odaklı eğitim anlayışıyla öğrenim mekanlarına yeni bir bakış getiren PAB Mimarlık’ın, ulusal mimari proje yarışmasını kazanarak tasarladığı Gökçeada Lise Kampüsü projesi, eğitim ve donatı alanlarının ada hayatı ile entegre bir yaşam oluşturması amacıyla "açık  kampüs" kurgusuyla hayata geçti.

Ada genelinde ve merkezde yaşayan adalıların faydalanabileceği meydan, park gibi alanlar ile sosyal donatılar konusunda büyük bir eksiklik bulunması nedeniyle kampüs alanı, ada halkının kullanımına da imkan tanıyan 24 saat açık bir kurguyla ele alındı.

Sürdürülebilir Lise Tasarımı

Eğitim ve tasarım alanında farklı uzmanların bir araya gelerek oluşturduğu, Pabedu platformunun kurucusu ve ortağı olan PAB Mimarlık, Gökçeada’da uygulanabilecek herhangi bir tip proje yerine, alternatif, yenilikçi, öğrenciyi merkeze koyan, katılımcı ve şeffaf eğitim modellerinin test edilebileceği bir öğrenim ortamı oluşturmayı hedeflemiş.

Gökçeada gibi küçük ölçekli, kısıtlı imkanlara sahip bir ada yerleşimindeki halkın, kampüsün kütüphane, çok amaçlı salon, spor merkezi, kafeterya, konferans salonu, atölyeler gibi sosyal alanlar ile meydan ve açık spor alanları gibi açık alanlarını lise öğrencileriyle ortak kullanabildiği Gökçeada Lise Kampüsü’nde, kamu kaynaklarının çok yönlü, verimli bir şekilde kullanımına imkan tanınırken; sosyal etkileşimin de üst düzeye çıkması sağlanmış. Açık ve yarı açık alan sistematiği, geçirgen zemin kat kurgusu, derslik katlarındaki alternatif ortak alan sistemi gibi mekansal kurgular, projenin yenilikçi öğrenme biçimlerini desteklemesine yardımcı olacak öneriler arasında yer alıyor.

Lise Tasarımı Yarışma Projeleri

Toplamda 17.500 m2 kapalı alana sahip olan Gökçeada Lise Kampüsü’nde, Meslek Lisesi ve Anadolu Lisesi'ne ait öğrenim mekanları, iki kurumun bu mekanları ortak bir şekilde paylaşabileceği düzende, öğrenciler ve öğretmenler arasındaki etkileşimi dolayısıyla da etkileşimle öğrenmeyi üst seviyeye çıkarak şekilde kurgulanmış. Öğrenim mekanları ve ilgili sosyal donatılar, arazinin güneyinde yer alan mevcut istinat duvarına dayanarak parçalı ve az katlı bir yapılaşma oluşturulmuş.

Öğrenim mekanlarının zemin katında yer alan resim, müzik derslikleri, laboratuvarlar, atölyeler ile, hem cadde hem de yerleşke içerisindeki avlular ile ilişki kurması, hem ada halkının yerleşkedeki faaliyetler konusunda bilgi sahibi olması, bu öğrenim faaliyetleriyle etkileşime geçmesi, hem de öğrencilerin gerçekleşen sanatsal ve bilimsel faaliyetleri rahatça gözlemleyebilmesi amaçlanmış.

Yerleşkeye ait donatıların adalının gündelik hayatının bir parçası olması ve yerleşkenin de çevreyi dönüştürecek bir katalizör olması amaçlanarak kurgulanan Gökçeada Lise Kampüsü Mayıs 2019’da tamamlanarak eğitim hayatına başladı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)