EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Paris İklim Anlaşması İle Şirketler Enerji Verimliliğini Artırdı

Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nda taraf olması ve enerji fiyatlarında yaşanan yükselişin etkisiyle şirketler enerji verimliliği çalışmalarına hız verdi. TÜV Austria Turk, Enerji Yönetim Sistemi standardı sayılan ISO 50001 belgelerine son dönemde büyük rağbet görüldüğünü açıkladı.

Enerji fiyatlarında yaşanan artış ve Paris İklim Anlaşması’nda Türkiye’nin taraf olmasıyla şirketlerde enerji verimliliğine rağbet yaşanıyor. Ulusal ve uluslararası yetkilerini kullanarak, Türkiye’de gözetim, denetim, eğitim ve sertifikalandırma alanında faaliyet gösteren TÜV Austria Turk, Paris İklim Anlaşması ile Türkiye’de şirketlerin enerji verimliliğini artırmada önemli bir kriter olan ISO 50001 belgelerinde yaşanan artışa dikkat çekti.

enerji verimliliği

ISO 50001 enerji verimliliğini artırıyor

Enerji Yönetim Sistemi standardı sayılan ISO 50001, enerji uzmanları tarafından belirlenen standartlar çerçevesinde, enerji yönetim sistemi oluşturulması, enerji tasarrufu yapılması, enerji giderlerinin düşürülmesi ve çevreye duyarlılığı teşvik eden süreç ve sistemlerin oluşturulmasını, sürdürülebilirliğini sağlıyor.

Şirketlerin enerji verimliliği çalışmaları 2022’de de artacak

TÜV Austria Turk Ülke Müdürü Yankı Ünal, son dönemde şirketler tarafından ISO 50001 belge başvuru ve denetimlerinde büyük artış yaşandığını belirterek, “Türkiye’de Paris İklim Anlaşması’nın ardından çevre bilincinin artmasıyla ISO 50001 belgesinde artış yaşandı. Firmalar sera gazını azaltarak daha kullanılan enerjiden daha çok verim almayı hedefliyor. Yaşanan ülkemizin enerji verimliliği adına büyük bir adım olarak görüyoruz. 2022 yılında da enerji verimliliğinin şirketler tarafından artacağını tahmin ediyoruz” dedi.

Dünyada ilk karbon ayak izi doğrulaması ISO 14064

Karbon ayak izi doğrulaması standardı ISO 14064’ün dünya çapında sadece TÜV Austria tarafından akredite edilmiş bir standart olduğunu vurgulayan Ünal, “Paris Anlaşması’ndan itibaren firmalar karbon ayak izi hesaplamasına yönelik taleplerini artırmaya başladılar. TÜV Austria Turk olarak biz de bu konudaki yetkinliğimizi kullanarak karbon ayak izi doğrulaması hizmetini gerçekleştirdik. Bu alanda hizmet sadece ISO 14064 standardı konusunda akredite olmaya hak kazanmış TÜV Austria tarafından veriliyor. Sürdürülebilir dünya için biz de elimizden geleni yaptığımızı düşünüyoruz. Gençlerimize yeşil bir dünya bırakabilmek için hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız” ifadelerini kullandı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)