EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Peter Barber Architects, Yıkmadan Yeniledi ve Yoğunluğunu Artırdı

Peter Barber Architects, Camden'deki savaş sonrası iki büyük toplu konutta yenileme ve ek konut tasarımı üzerinde bir proje gerçekleştirdi. Peter Barber Architects, bu projede mevcut evlerin hiçbirini yıkmadan tüm bölgeyi yenilemeyi ve yoğunluğunu artırmayı amaçladı.

Peter Barber
Peter Barber Architects yardımcı direktörü Alice Brownfield, "Temel olarak, odaklanmış müdahaleler mevcut evlerin yıkılmasını önleyebilirken, yerel alanlarda iyileştirmeler yapılabilir ve önemli ölçüde yeni yoğunluk yaratılabilir. Çevresel, sosyal ve ekonomik olarak evleri gereksiz yere yıkmaya devam edemeyiz ve bunun yerine mevcut mahallelerimizi yoğunlaştırmaya, mevcut binaları iyileştirmeye, sosyal altyapıyı ve toplulukları korumaya odaklanmamız gerekiyor" dedi.

Proje kapsamında,bölgenin girişlerinden birine tuğla evlerden oluşan bir teras inşa edilirken, mevcut blokların köşelerine ve mevcut binalar arasında kalan kullanılmayan alanlara daha düşük katlı evler inşa edildi.

Bölgeye toplamda 15 ev eklendi. Bunlardan yedisi, İngiltere'deki en uygun konut kullanım süresi olan sosyal kira için, geri kalanı ise satış için oluşturuldu. Ek evler, mevcut dairelerin birçoğunun yenilenmesini içeren daha geniş bir dizi iyileştirmenin bir parçasını oluşturuyor.

Brownfield, "Yeni evlerin yerini ve tasarımını, daha geniş arazi iyileştirmeleri elde etmenin ayrılmaz bir parçası olarak gördük. Ardından, büyük etkisi olacak basit çözümler bulmaya çalıştık, örneğin, iki bloğun zemin kat kotu boyunca ahşap panjurların kaldırılması, mevcut sakinlerin ön bahçelerini bir koridor yerine yeni bir sokağa vermek gibi."

Gospel Oak sitesinin yeniden düşünülmesinin bir parçası olarak, stüdyo sitenin yerleşim planında iyileştirmeler yaptı, böylece insanlar burayı gezmeye teşvik edilecekti. Bu, önceden yalnızca ortak koridorlardan erişilebilen mevcut daireler için ön bahçeli yeni bir caddenin oluşturulmasını içeriyordu.

Brownfield, "Komşu Oak Village'ın sokak düzenini genişletmek istedik, böylece kamusal alanlar daha iyi gözden geçirildi ve insanlar mahallede doğal bir yol olarak sitede yürümeye başlayabilirler. Bunu, dikkatlice tasarlanmış yeni evler ekleyerek ve mevcut binalarda küçük ama etkili iyileştirmeler yaparak, site boyunca gözden kaçan, sosyal eylem için fırsat sağlayan ve daha geniş site iyileştirmeleri yapan yeni sokaklar yaratarak yaptık.
Brownfield, Kiln Place'in, toplu yıkıma başvurmadan mevcut toplu konutların nasıl iyileştirilebileceği ve daha yoğun hale getirilebileceği konusunda bir örnek teşkil edebileceğini umuyor.
"Umarım Kiln Place, şehirlerimizi toplu konut bölgelerini yıkmadan ve yerinden etmeden nasıl yoğunlaştırabileceğimizin küçük ama çok pratik bir örneğidir" dedi.

Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)