Polonya'da Yerleşik Bahçenin Etrafında İnşa Edilen Çağdaş Mülk

Mülkün sahibi, yeni inşa edilen bir konutun etrafına yerleştirmek için pahalı, büyük ağaçlar satın almak yerine, evi inşa etmeden önce çevre düzenlemesi yaparak geleneksel ev inşa düzenini tersine çevirmeye karar verdi. İşveren bahçeyi planladı ve bitkileri dikti, bitkilerin inşaata başlamadan önce olgunlaşması süre verdi. Böylelikle bitkilerin ve ağaçların ideal boyutlarına ulaşmasını beklemek yerine Polonya’ya taşındıktan hemen sonra manzaranın tadını çıkarabilirdi.

Yeşil alanlar, kentsel ortamlarda daha iyi hava kalitesi sağlayabilir. Ağaçların ve çalıların tam boylarına ulaşması daha fazla gölge sağlayarak evin enerji maliyetlerini düşürür. Projenin izlenen benzersiz sürecine bir saygı duruşu olarak, KWK Promes'teki mimarlar projeye "Bahçe Evi" adını verdiler.

Evin çağdaş beton cephesi, ev sahibinin kapsamlı sanat koleksiyonunu tamamlayan bir galeri hissi veriyor. Modern mimari ve pürüzsüz, temiz çizgiler dıştan iç mekâna kadar devam ediyor ve kısmen kapalı avluların etrafında yer alıyor.

İki seviye arasında bir bağlantı olarak kavramsallaştırılan merkezi avlu, yuvarlak bir gölet ve taş yola sahip. Mimarlar, bahçenin bu bölümü zaten kurulmuş olduğundan, değiştirilemeyen doğal bir unsur gibi davrandılar. Geniş, tavandan tabana pencereler avluyu çevreliyor ve kapalı yüzme havuzu da dahil olmak üzere evin birçok noktasından geniş ve doğal manzaralar sağlıyor.

Tasarımcılar, sahibinin sanat koleksiyonunu sergilemek için duvarlarda boş alanların yanı sıra, parçaları günün belirli saatlerinde zararlı güneş ışığından korumak için güneye ve batıya doğru büyük panjurlar ekledi. Sürdürülebilirliğe bir selam olarak, arazinin tamamı alternatif enerji kaynaklarından yararlanıyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)