EkoYapı Dergisi - Ekolojik Yapılar ve Yerleşim Dergisi

Portekiz Sokakları Eski Çamaşır Makineleriyle Renklendi

Portekiz’de her yıl gerçekleşen bir festival kapsamında çeşitli etkinlikler düzenleniyor.  Festivalde geçtiğimiz dönem yer alan projelerden biri oldukça dikkat çekici bir projeydi.


Teatro Metaphora isimli tasarım ekibi tarafından yeni bir fonksiyon kazandırılan 133 çamaşır makinesi kazanı şehrin sokaklarını aydınlatmak için kullanıldı.

Kâr amacı gütmeyen organizasyon Teatro Metaphora “Bir Yaz Gecesi Rüyası” ismini verdiği proje için, önce toprağa karışma noktasına gelmiş, çöplükte kaybolan çamaşır makinesi kazanlarını topladı .

6 aya yayılan bu süreçte bazı evler de kullanmadıkları makinelerin kazanlarını proje sahibi ekiple paylaştı. Ardından São João de Deus sokağını aydınlatmak üzere bu kazanlar temizlendi, renkli ampullerle donatıldı ve asılmaya hazır hale getirildi.

Tipik, dar Portekiz sokaklarından birinde kurulan platforma asılan kazanlar tasarımın ve geri dönüşümün gücünü birlikte sergiledi.

Tasarımcılar, ortaya çıkardıkları çalışmayı şöyle özetliyor: “Bu enstalasyon hem görsel hem de ekolojik bir anlam barındırıyor. Kaynakların akıllıca kullanımına ve geri dönüşüme göz kırpıyor.”


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)