Saint-Gobain’in Kat Bahçelerinin Ön Plana Çıktığı Yeni Merkez Ofis Kulesi

Çokuluslu yapı malzemesi üreticisi Saint-Gobain için Paris’in ticari bölgesi La Défense’da yeni bir merkez ofis binası yükseliyor. İnşasında düşük salınımlı cam paneller kullanılan kristal kule, Valode & Pistre imzası taşıyor. Kentle entegre ve enerji performansı açısından sürdürülebilirlik temelli hassasiyetlere sahip projenin her katında rüzgârdan korunan kat bahçelerine yer veriliyor. Şehrin panoramik görüntüsüne ev sahipliği yapan gökdelen, yüksek ölçüde doğal ışık alır biçimde tasarlanmış olması sebebiyle de enerji tasarrufu sağlıyor.

Tour Saint-Gobain ismiyle anılan proje, firmanın özellikle doğal yapı malzemesi cam ile kurduğu bağı simgeler biçimde kristali andıran mimari bir forma sahip. İşlevsellik açısından üç parçaya ayrılmış olan yapının ilk katları açık erişimli showroomlara ev sahipliği yaparken, orta katlar esnek ofis bölgelerine, en üstte yer alan katlar ise toplantı ve misafir ağırlama alanlarıyla birlikte nefes kesen bir Paris manzarasına açılıyor.

Valode & Pistre’nin projeyle alakalı yayınladıkları basın bülteninde “Bir kule, tüm diğer yapı birimlerinden daha çok insanı ve mimarinin insanı nasıl etkilediği ile alakalıdır” diyor. “Tour Saint-Gobain gibi bir yapıyı gören kişilerin bir duygulanım yaşaması, mimarın da bu duygulanımı arttırmak için elinden geleni yapması beklenir. Üç eğri prizmanın antropomorfik biçimde bir araya gelmesiyle yapı bir insanın başı, gövdesi ve ayaklarını andıran bölümlere sahip oluyor. Böylelikle çevredeki diğer gökdelenlerle etkileşime giren yapı, birini sıcak biçimde karşılamak için başını döndüren bir insanı andırıyor.”

Toplamda neredeyse 50 bin metrekare kat alanına sahip Tour Saint-Gobain 44 kat ile 165 metre yüksekliğe sahip.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)