Sakin Bir Dinleniş...

Olson Kundig tarafından tasarlanan, sahibine ve arkadaşlarına ev sahipliği yapma ihtiyacını yanıtlayan Rolling Huts, tasarımlarında düşük teknoloji ve düşük etkiyi korurken, alp nehir vadisinde düz çayır üzerinde oturmaktadır.

Kamp sitesinin doğal peyzaj haline geri dönmek için alınan önlemler sonucunda, barınma alanları birkaç basamak yükseklikte yerden kaldırılan sistemler üzerine yerleştirilmiş. Ve çevrenin doğal peyzajının gelişimine hem müdahalede bulunulmamış hem de bu peyzajın bir seyir değeri kazanarak gözlemlenmesine olanak sağlanmıştır.

İç mekânların mantar ve kontrplak olduğu kulübeler ahşap platformlara yerleştirilen çelik kaplı kutularla inşaatı tamamlanmıştır. Olabildiğince ham malzemelerle kolay ve ekonomik bir sonuç almayı hedefleyen inşa süreci de yine düşük enerjili yaşamı takip edecek bir anlayışla yürütülmüştür.

Dağların eteğinde bir sürü halinde gruplandırılan kulübeler belli ölçütlü aralıklarla birbirlerinden ayrılmışlardır. Yapılar doğanın siluetinin yanında ikinci sırada yer almaktalar.


Proje Künyesi:

Mimari & Tasarım: Olson Kundig 

Bölge: Rolling Huts

Yıl: 2008

Yer: Mazama, ABD

Fotoğraf: Tim Bies,  Chad Kirkpatrick, Derek Pirozzi 

Kaynak: arch2o


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)