Saray Alüminyum Kuzey ve Güney Amerika’da Büyüyecek

Üretimin yüzde 55’inden fazlasını Avrupa, Afrika, Asya ve Orta Doğu’daki 60’ı aşkın ülkeye ihraç eden Saray, 2024 yılında portföyüne Kuzey ve Güney Amerika başta olmak üzere birçok yeni pazar eklemeyi hedefliyor.

Saray Alüminyum

40 yılı aşkın süredir alüminyum sektörünün öncü ve güçlü markası olarak geliştirdiği yenilikçi iç ve dış cephe çözümleriyle geleceğin mimari yapılarının inşa edilmesinde büyük rol oynayan Saray, 2023’ü yaklaşık 5,8 milyar TL ciro ile kapattı. Şirket, yeni dönemde Kuzey Amerika ve Güney Amerika pazarlarında büyümeyi hedefliyor. İstanbul Güneşli ve Tekirdağ Çerkezköy’de, yıllık 90 bin ton alüminyum profil, 20 bin ton endüstriyel profil, 20 bin ton PVC profil, 16 milyon metretül panjur ve 3,5 milyon metrekare alüminyum kompozit panel üreten Saray, 2023 yılında mevcut üretim hatlarına ilave olarak 45 MN ve 20 MN tonluk yeni presler, 13 metrelik yatay boya hattı ve dikey boyama tesisini devreye aldı.


“YAPI SEKTÖRÜNÜN İHTİYAÇ VE TALEPLERİNİN EN ÜST DÜZEYDE KARŞILANMASI HEDEFİYLE ÖZELLİKLE DAHA ÇEVRECİ VE YÜKSEK PERFORMANS DEĞERLERİNE SAHİP ÜRÜNLERE ODAKLANIYORUZ.’’


Talin Saraylı Dikici
Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici

Saray Grup Yönetim Kurulu Üyesi Talin Saraylı Dikici, bu yatırımlarla satışlarda yüzde 35’e yakın büyüme gerçekleştirdiklerini belirterek “2023’ü yaklaşık 5,8 milyar TL ciro ile kapattık. İhracatımız 112 milyon dolar, yatırım tutarımız ise 635 milyon TL oldu. Geçtiğimiz yıl İSO 500’de 11 sıra birden yükselerek 236’ncı sırada yer aldık.” dedi. Üretimin yüzde 55’inden fazlasını Avrupa, Afrika, Asya ve Orta Doğu’daki 60’ı aşkın ülkeye ihraç eden Saray, 2024 yılında portföyüne Kuzey ve Güney Amerika başta olmak üzere birçok yeni pazar eklemeyi hedefliyor.

Saray Alüminyum

Hem yurt içinde hem de ihracat pazarlarındaki rekabet gücünü artırmak amacıyla yıllık bütçenin yaklaşık yüzde 5’ini Ar-Ge’ye ayırdıklarının altını çizen Dikici “Yapı sektörünün ihtiyaç ve taleplerinin en üst düzeyde karşılanması hedefiyle özellikle daha çevreci ve yüksek performans değerlerine sahip ürünlere odaklanıyoruz. Sürdürülebilirlik avantajı ve global enerji maliyetlerinin artışı sebebiyle ürün grubu bazında solar panellerin, enerji tasarrufu sağlayan yalıtımlı kapı pencere sistemlerinin öne çıkacağını düşünüyoruz. Bu alanda yürüttüğümüz Ar-Ge çalışmalarımızla ürün grubunu zenginleştirmeye devam ediyoruz.” dedi. Farklı alaşımları ve büyük profilleri üretmeye olanak sağlayan 45 MN alüminyum ekstrüzyon pres yatırımı ile 2024’te yıllık alüminyum profil üretimini 110 bin ton kapasiteye çıkartmayı hedefleyen Saray, bu kapasite artışı sayesinde satışlarında da yüzde 20 oranında bir büyüme öngörüyor.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)