Sarbalé Ke Pavilion / Kéré Mimarlık

Burkina Faso'nun bazı bölgelerinde konuşulan bir dil olan Moore'daki “Kutlama Evi” Sarbalé Ke, 2019 Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali'nin sanat programı için oluşturulmuş canlı bir enstalasyondur. Burkinabè baobab ağacından ilham alan Sarbalé Ke, bu tasarımda iç dünyasını keşfediyor. Ağaç büyüdükçe, merkezi gövde boyunca iç oyukları ve tavan pencereleri gelişiyor. Bu enstalasyon bir topluluk simgesi olarak derinden değerlidir. Ayrıca bu enstalasyona tıbbi ve beslenme kullanımları için de saygı duyulur.

Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali
Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali

İklimsel Kararlar

Francis Kéré'nin Köy temalı keşfine devam eden enstalasyon, doğduğu yer olan Gando, Burkina Faso'daki mimarinin malzemesi, dokusu ve mekânsal düzenini yansıtan 12 baobab kulesi içeriyor. Tesisin merkezinde, en uzun baobab 19 metre yüksekliğe ulaşıyor, ardından 18 ve 17 metre yüksekliklerle devam ediyor. Bu üç kule birleşerek Sarbalé Ke'nin en büyük toplanma alanını oluşturuyor. Bu baobab kuleleri, köyün kalbinde ziyaretçilerin her yönden sandıkların içinden akması için alan yaratıyor. Aynı zamanda bu tasarım, hem bir baobabın kalbindeki gün ışığının harikasını çağrıştıran hem de Coachella'nın bunaltıcı bahar ikliminde acil gölge ihtiyacına yanıt veren, ışıkla dolu, doğal olarak havalandırılan ve gölgeli bir iç mekâna yol açar.

Coachella Renkli Kuleleri

Aydınlık Kuleler

En yüksek baobab kulelerinin bu üçlüsü, enstalasyonun merkezinden saat yönünde dönen başka bir üçlü setle çevrilidir. Tesisin çevresinde, altı küçük kuleden oluşan başka bir set ise daha samimi toplanma alanları sağlıyor. Kulelerin radyal tasarımları, gün boyunca ışığın yapıya girmesine izin verecektir. Bunun yanı sıra, güneş batarken, baobab kuleleri içeriden aydınlatılıyor ve gece boyunca festival alanını aydınlatan bir ışık kaynağı ve dönüm noktası işlevi görüyor.

Enstalasyon Örnekleri
Kéré Mimarlık Projeleri

Sürdürülebilir Kuleler

Tipik bir Francis Kéré işi olan malzemeler, satın alınabilirlik ve yerel bulunabilirlik göz önünde bulundurularak seçilmiştir. Çelik, her baobab kulesi için birincil yapısal unsur olarak hizmet eder. Üçgen ahşap paneller mat maviler, portakallar, kırmızılar ve pembeler içinde tutulur; güneş kulelerin dış yüzeylerine çarparken, enstalasyon, Coachella'nın gün doğumu ve gün batımının simbiyotik renk paletine yakın dağ silsilesi ile bir referansı olan yeni bir gölgeler ve vurgular koleksiyonu benimseyerek çevresiyle iletişim kurar. Festivalin ardından Sarbalé Ke, halka açık bir toplanma pavyonu olarak hizmet vereceği Coachella'nın Doğu Vadisi'ndeki kalıcı yerine taşınır.

Enstalasyon ve Mimarlık
Kule Tasarımları
Sergi Örnekleri
Sanat Enstalasyonları
 • Mimarlar: Kéré Mimarlık
 • Alan : 200 m²
 • Yıl : 2019
 • Fotoğraflar : Iwan Baanİ
 • İnşaat : Altın Ses
 • Proje Yönetimi : Goldenvoice , Kéré Architecture , Johanna Lehmann, Raffi Lehrer


 • Yorum yaz...

  Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
  Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)