“Şehir İçinde Şehir” Yaratmak!

Beş yıllık tasarım ve inşaat sürecinin ardından ODA New York, sanat aktivitelerini ve yeşil alanları merkez alan 1.2 milyon metrekarelik kiralık bir imar girişimi olan Denizen Bushwick'i tamamladı. Brooklyn’in tarihi Rheingold Bira Fabrikası'nın eski yerinde yer alan Denizen, yüzde 20'si uygun fiyatlı konut olarak planlanan 911 daire ve yerel sanatçılar tarafından oluşturulan 15 mega duvar resmi ve 100.000 metre kare açık alan sunuyor. Bina sakinlerinin, çatı katında yer alan topraksız bahçelere, bir dizi yeşil alana ve çoğu, binanın yer aldığı semte açılan koridorlara erişimi var.

ODA New York, “şehir içinde şehir” yaratmak için, Denizen’in 17,850 metrekarelik alanını halka açık bir parkla iki bölüme ayırmış. Parklar, iç avlular ve 100,000 metrekarelik çatı bahçeleri ODA’nın peyzaj ekibi tarafından tasarlanmış. Çatı katında dört tane mutfağı olan bir yemek alanı, mini golf sahası, hamaklı bahçe, köpek parkı ve bina sakinlerinin ekip biçebileceği bahçeler var. Çatıya ayrıca 250’den fazla New York’a özel ağaç ve 1200’ün üzerinde kalıcı bitki dikilmiş.

Epeyce etkileyici olan bu olanaklar binanın içinde de devam ediyor: kahve dükkanı, oyun odaları, bowling sahası, kaya tırmanış duvarı, sinema salonu ve daha fazlası. Yerel sanatçıların yaptığı on beş adet duvar resmi binaya damgasını vuruyor; bu resimleri pek çok avludan görmek mümkün, beş tanesi de halka açık parklardan görülebiliyor.

ODA’nun kurucu müdürü Eran Chen konuyla ilgili şöyle diyor: “Bushwick’te oluşan şeyden gurur duyuyoruz. Bizler sadece harap haldeki endüstriyel bir binayı dönüştürüp, onu halka açmakla kalmadık; şu anda insanların birbiriyle etkileşimine ve şehirlerin gelişimine yön veren bir iş yapıyoruz; mimarinin çözümün bir parçası haline gelmesi için zemin hazırlıyoruz.” Denizen Bushwick,  2019 SARA NY Tasarım Ödülü ile birlikte ULI New York İmar Geliştirme Mükemmellik Ödülünü aldı.


Yorum yaz...

Teşekkür ederiz. Yorumunuz onaylandıktan sonra yayınlanacaktır.
Üzgünüm. Yorumunuz gönderilemedi. Lütfen tekrar deneyin.
  • (Yayınlanmayacak)